Šlachta se vrací, a s ním možná přijde i zákon | Reflex.cz
nahoru

Šlachta se vrací, a s ním možná přijde i zákon

Jana Havligerová10. srpna 2016 • 16:30
Šlachta se vrací, a s ním možná přijde i zákon
foto: Dan Materna / Mafra / Profimedia

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu vstává z mrtvých, přesouvá se do gesce ministra financí. Pomalu, ale jistě, krok po kroku. Tím prvním je, že po pěti dnech okolků exředitel zaniklé protimafiánské jednotky Robert Šlachta přijal nabídku na zaměstnání u Celní správy. Což neznamená, že se z elitního policisty, jak bývá označován, stane celníkem.

Funkce, do níž posléze nastoupí, je fungl nová, a její titul zní náměstek pro pátrání. Pod Šlachtu bude spadat trestná činnost související s drogami či zbraněmi, stejný popis práce měl v podstatě i u policie. Vymezení nového postu je dostatečně vágní na to, aby mohl vyšetřovat široko daleko, a navíc v podstatě se stejnými lidmi. Zhruba desítce bývalých spolupracovníků, kteří stejně jako on kvůli reorganizaci policie opustili ÚOOZ, už Šlachta vzkázal, že jsou na jeho novém působišti vítáni a postará se o ně maximálně.

Nový flek pro Šlachtu. Bývalý šéf ÚOOZ přijal nabídku na post náměstka celníků

Nový tým se rýsuje, teď ještě nové kompetence. Zajistit by je měla novela trestního řádu. Celníci by podle ní mohli nejen pátrat a odhalovat, ale také kauzy dotahovat do konce. Stručně, mít prakticky stejné pravomoci jako vyšetřovatelé. Tedy stát se Babišovou policií. K tomu se dá říct jediné – ministr vnitra ve sporu s ministrem financí o reorganizaci celostátní policie vyhrál bitvu, nikoli válku.

 

CELÝ TEXT SI PŘEČTĚTE NA WEBU E15.CZ >>>

Šlachta chce po odchodu od policie zůstat ve státních službách, do politiky se nechystá
Chtějí změnit režim, tvrdí o policejní krizi bezpečnostní expert Tomáš Šmíd

Jana Havligerová
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,680
22,550
28,720
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější