Interpelace bez ministrů? Správně! Jurečka přece dojí, Mládek fárá a Babiš maká | Reflex.cz
nahoru

Interpelace bez ministrů? Správně! Jurečka přece dojí, Mládek fárá a Babiš maká

Jiří Štefek26. července 2016 • 15:30
Vláda na svém středečním jednání nejspíš odmítne návrh poslanců TOP 09 a Starostů na povinnou účast ministrů při sněmovních interpelacích. (ilustrační foto)
Vláda na svém středečním jednání nejspíš odmítne návrh poslanců TOP 09 a Starostů na povinnou účast ministrů při sněmovních interpelacích. (ilustrační foto)
• foto: 
Wikimedia.org

Vláda na svém středečním jednání nejspíš odmítne návrh poslanců TOP 09 a Starostů na povinnou účast ministrů při sněmovních interpelacích. Návrh je prý nedopracovaný a má řadu nedostatků. Přeloženo do srozumitelné řeči: ať jde opozice do háje, na dotazy těm šťouralům odpoví asistent písemně.

Institut poslaneckých interpelací patří k letitému koloritu české sněmovny se všemi jejími neduhy. V praxi to vypadá tak, že v ministerské lavici sedí (a nudí se) ministr, který je právě interpelován většinou opozičním poslancem. Poslanec přečte svoji interpelaci, rozohní se při ní, probudí takřka vojáky v Blaníku i krále Ječmínka kdesi v moravských polích a pak odsupí do své lavice. Otrávený ministr přijde k pultíku, z papíru přečte odpověď, kterou mu připravili náměstci nebo šéfové odboru z jeho ministerstva. Pak na řadu přijde další a další. Předsedající této „prestižní části“ jednání si může mezitím číst noviny, prohlížet si katalog s dovolenými nebo luštit křížovku. Občas se však stane, že interpelovaný ministr ani není přítomen, takže se u pultu čtou jen stížnosti a dotazy s tím, že odpovědi dorazí písemně. To vše za přítomnosti kamer České televize, která pak záznam schůze vysílá někdy v hluboké noci, kdy všichni slušní lidé (pokud v tu dobu nemají noční směnu) spí.

Miroslav Kalousek: Nikdy se před Babišem neukloním a neřeknu mu, že s ním chci vládnout

Neúčast členů vlády na interpelacích nikdy nebyla ukázkovou disciplinou. To neplatí jen pro tuto vládu, ale i pro dřívější kabinety, kterým velela ODS, a ministři za TOP 09 v ní byli též přítomni. Takže snahu TOP 09 je potřeba brát jako krok opozice, která má kritiku vlády v popisu práce.

Abychom měřili všem stejným metrem, je potřeba vzít i další statistiky. Například účast na schůzích, účast na hlasování anebo i počet vystoupení u řečnického pultíku. A vůbec, kolik běžný občan zná poslanců alespoň podle jména? Myslím, že to bude hodně tristní zjištění.

Já jsem špatný politik aneb Nejlepší perly Andreje Babiše
Jiří Štefek 23. června 2016 • 14:42

Já jsem špatný politik aneb Nejlepší perly Andreje Babiše

Ministři si vždy najdou vysvětlení, proč nemohou sedět na interpelacích. Ministr financí Andrej Babiš na to nemá čas, protože maká. A co ostatní? Stačí vzít jen noviny nebo se podívat, jakému resortu dotyčný velí, a můžeme doplňovat do titulků: Marián Jurečka dojí, Svatopluk Němeček léčí, Kateřina Valachová učí, Karla Šlechová chystá novelku o hrobnictví či Jan Mládek fárá do dolů OKD. A premiér Bohuslav Sobotka dělá všechno tohle dohromady. Na výsledky těchto činností se však raději mnohdy ani neptejme.
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?
PREMIUM X Národní divadlo: Dům stavěný z největších ideálů aneb Služba i posluha ve „zlaté kapličce“
PREMIUM X Karel Steigerwald: Jirásková, Švorcová, Chramostová aneb Tři herečky v románu, který nenapíšu
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější