3 důvody pro vystoupení z EU, které by mohli akceptovat i zastánci členství | Reflex.cz
nahoru

3 důvody pro vystoupení z EU, které by mohli akceptovat i zastánci členství

Miroslav Cvrček23. června 2016 • 12:00
Ilustrační koláž
Ilustrační koláž
• foto: 
Jan Ignác Říha

Dnes ve Velké Británii probíhá referendum o vystoupení z EU. Argumenty pro i proti mají velmi různou kvalitu. Bez ohledu na to, zda skutečné náklady exitu převažují výnosy, či ne, a bez ohledu na to, zda proti nim existují protiargumenty, tady je výběr tří důvodů pro vystoupení, nad nimiž stojí za to opravdu zapřemýšlet.

Vývoj posledních desetiletí

Společného trhu, volného pohybu zboží, osob a kapitálu a dalších skutečných společných pozitiv bylo v EU dosaženo už dávno. V posledních letech je trend uvnitř EU spíš opačný. Zvětšující se dotace na všechno možné společný trh jen pokřivují, reguluje se každá věc, na kterou si vzpomenete, a momentálně dokonce EU chystá směrnici, jež by přikázala firmám dávat stejnou mzdu za stejnou práci na jednom místě. Hezky znějící heslo ovšem jen paralyzuje konkurenci. Co je EU do toho? Navíc to všechno stojí spoustu peněz. A sice se mluví už pěkně dlouho o tom, že EU se musí reformovat zevnitř, ale opravdu jen mluví. Kroky jsou opačné.

Referendum nanečisto: Pro odchod Česka z EU se vyjádřilo 80 procent hlasujících

Velké celky selhávají

Malým nezávislým státům či státům decentralizovaným se daří lépe než velkým celkům. Dokazoval to už ekonom Leopold Khor, který své poznatky shrnul do hesla „malé je krásné“. Také ekonomika Spojených států se rozvíjela mnohem přesvědčivěji, když jednotlivé státy byly decentralizovanější a federální vláda byla malá. Brusel je těžkopádný, elita uzavřená v bublině, místo otevření a přizpůsobení vývoji ekonomiky se úředníci spíše snaží bránit staré struktury a to, co v ekonomice znají. A oni toho neznají moc.

Politolog Fištejn: Rozhodovat o „brexitu“ na základě desetin procenta je nehoráznost

Co se stane

Největší noční můra bruselských elit není to, že se Velká Británie odtrhne, ale to, že by se jí za pár let mohlo dařit lépe než členským státům. To by pro současný způsob centralizace EU byla skutečná katastrofa. A konečně by to snad vedlo k otevřenější diskusi o tom, jak EU reformovat.

Britové odhlasovali rozchod s EU, Cameron do října skončí. Živě komentoval politolog…Klíčová slova: brexit, czexit, Evropská unie


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Smrtící korektnost: New York Times končí s karikaturami. Reflex nikdy!
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější