nahoru

Politolog Fištejn: Rozhodovat o „brexitu“ na základě desetin procenta je nehoráznost

Jiří Štefek 23. června 2016 • 07:00
Ilustrační kresba
Ilustrační kresba
• foto: 
Ľubomír Kotrha

Do začátku hlasování o setrvání či vystoupení Velké Británie z Evropské unie zbývají hodiny. Podle posledních průzkumů jsou preference stoupenců i odpůrců „brexitu“ takřka vyrovnané. Politolog Jefim Fištejn tuto skutečnost považuje za důkaz totálního rozpůlení Velké Británie a v takových kulisách by podle něj ani k hlasování nemělo dojít.

„Každý rozumný vládce by za takových okolností nepřijímal žádné rozhodnutí. Vždyť tu mohou rozhodnout pouhé desetiny procenta a rozhodovat za takové situace je nehoráznost,“ uvedl Fištejn pro web reflex.cz. Podle něj Evropská unie prochází velkou krizí a potřebuje reformu. Vypsáním hlasování o setrvání v Unii prý chtěla Velká Británie „eurokratům něco naznačit“, ale důsledky případného „brexitu“ mohou mít ničivé následky. „Britského příkladu mohou následovat další země, například Španělsko,“ varuje Fištejn.

Podle něj se na výsledku hlasování výrazně promítne zavraždění poslankyně Jo Coxové. „Do té doby byla většina argumentů pro i proti programová. Po jejím zavraždění došlo k záměně argumentů a debata se stala nevěcnou,“ míní Fištejn.

Anketa
Zůstane po čtvrtečním referendu Velká Británie v EU?
Ano
50.6%
241
Ne
40.3%
192
Nevím
9%
43

Diskuse ke článku