Sobotkovi konečně došlo, že vládu řídí vlastně Babiš | Reflex.cz
nahoru

Sobotkovi konečně došlo, že vládu řídí vlastně Babiš

Bronislav Šimoník20. června 2016 • 13:00
Andrej Babiš, Bohuslav Sobotka, Pavěl Bělobrádek
Andrej Babiš, Bohuslav Sobotka, Pavěl Bělobrádek
• foto: 
fotomontáž Jan Ignác Říha

Když v červnu 2013 padla v důsledku okázalé policejní akce s krycím názvem Nulový plesk demokraticky zvolená vláda, bylo všem demokraticky smýšlejícím lidem jasné, že se něco asi děje.

Když v následujících mimořádných parlamentních volbách výrazně oslabily tradiční, demokratické strany a výrazně uspělo hnutí ANO – Svědci Babišovi, jejichž vůdce sliboval, že bude řídit stát jako (svou vlastní) firmu a který všechny, kdo nesdílí jeho názory, automaticky označuje za zloděje, podvodníky a korupčníky, podezření ještě zesílilo.

Když okázalá policejní akce skončila ubohou fraškou a Andrej Babiš jako dominantní postava Sobotkovy vlády začal prosazovat zákony na hranici a mnohdy až za hranicí ústavnosti, když Babišovu Agrofertu začaly rekordně růst dotace a zisky a když ministr financí začal de facto řídit i další ministerstva, nikdo soudný už prakticky nepochyboval.

Válka v policii nekončí. Policejní prezident Tuhý je podezřelý z úniku informací

A když Babiš v důsledku reformy bezpečnostních sborů, které se začaly vymykat kontrole, vyvolal vládní krizi, muselo to nakonec dojít i socialistům a jejich předsedovi Sobotkovi.

V každé demokratické a civilizované zemi jsou bezpečnostní složky podřízeny ministerstvu vnitra, a nastane-li nutnost, kontroluje jejich činnost parlament. Pokud dojde k pochybení nebo k podezření na pochybení bezpečnostních složek, vyšetřuje jej Generální inspekce bezpečnostních složek.

Inspekce prověří, zda Babiš neměl interní informace ÚOOZ

Jenže u nás se jedna složka Policie ČR – Útvar pro odhalování organizovaného zločinu – zřejmě vymkla obvyklé kontrole a okolnosti některých mediálních kauz vyvolaly důvěrné podezření, že pracuje pro ministerstvo financí a fakticky jej řídí Andrej Babiš. Tomu napovídaly i nadstandardní vztahy mezi jeho šéfem – plukovníkem Šlachtou – a právě ministrem Babišem.

ÚOOZ se prakticky stal mocenským nástrojem Andreje Babiše a ten jej začal s úspěchem používat proti svým politickým soupeřům i koaličním partnerům.

Proto bylo celkem pochopitelné, že připravovaná reforma policie, která měla mimo jiné tyto nadstandardní vazby přinejmenším omezit, vzbudila u Andreje Babiše hysterickou reakci.

Šlachtagate versus Čapí hnízdo. Začne Ištvan prověřovat Babiše?
Jiří X. Doležal 14. června 2016 • 10:57

Šlachtagate versus Čapí hnízdo. Začne Ištvan prověřovat Babiše?

Sociální demokracie najednou stála před těžkou volbou. Zda jako lídr vládní koalice opět ve jménu posvátného vládního programu před nařvaným oligarchou ustoupí a fatálně ohrozí základní demokratické principy, nebo tentokrát dá přednost svobodě a demokracii a bude riskovat odchod sice významného, byť přinejmenším nevypočitatelného koaličního partnera.

Sociální demokraté se prozatím zachovali správně a neustoupili. Zřejmě v tomto případě sehrál svou roli i odpovědný postoj demokratické opozice, která si uvědomila, že v případech, kdy mocenské ambice zemědělsko-potravinářského oligarchy začínají ohrožovat demokracii a celý polistopadový vývoj, musí běžné ideologické i osobní animozity stranou a vyjádřila demokratickému zbytku vládní koalice nepřímou podporu.

Proč Babiš neopustí kvůli Šlachtovi vládu? Není politik, ale oligarcha v rozpočtovém …

Odhadovat jak současná vládní krize nakonec dopadne je dnes velmi předčasné. Ale doufejme, že nekompromisní reakce demokratických politických stran na útoky nesystémového hnutí Ano a jeho oligarchického vůdce Andreje Babiše je prvním příznakem, že demokracie u nás už pomalu ale jistě dospívá.

Teď ještě záleží na tom, zda dospějí a prozřou i Babišovi voliči.

Bronislav ŠimoníkVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Steigerwald: Aféra Čapí hnízdo nekončí!
PREMIUM X Zelený Raoul: Soudruzi mají velký problém. KSČM se musí vrátit ke svým kořenům!
PREMIUM X Inženýrem za výzkum obrany před UFO: Kritická reportáž v Reflexu jako odrazový můstek ezoúspěchu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: V Česku nastal prokurátorský puč číslo 2
PREMIUM X Konspirační teorie realitou: Projekt MKUltra a vládní pokusy na lidech

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější