Brexit, grexit, czexit, frexit...

Brexit, grexit, czexit, frexit... Zdroj: pixabay

EU už není posvátná kráva. Které západní země krom Británie jsou zralé na Exit?

Za dva týdny půjdou Britové k referendu a budou rozhodovat, zda má jejich země zůstat, nebo opustit Evropskou unii. Možá je to tradičně britská rezervovanost vůči kontinentu. Ale mimo Unii se vidí čím dál víc Evropanů.

Britské průzkumy předpovídají těsný souboj, v posledních šetřeních mírně vedou stoupenci Brexitu, i když u referenda to dost možná bude jinak. I kdyby ale třeba o procento či dvě vyhráli zastánci setrvání, nebude to absolutní vítězství. Tohle není fotbal.

Průzkum agentury Ipsos zveřejněný v květnu ukázal rostoucí euroskeptické nálady v dalších zemích. Vlastní referendum o setrvání v EU chce dle průzkumu 58 procent Italů a 55 procent Francouzů.

Pro vystoupení by podle stejného šetření veřejného mínění hlasovalo 48 procent Italů, 41 procent Francouzů, ale také 39 procent Švédů či 34 procent Němců. Oproti některým jsou tak Poláci (s 22 procenty) nebo i Maďaři (s 29 procenty), obvykle tepaní za nedostatek evropanství, hotoví eurofilové.

Vyjádřit nesouhlas se směřováním EU či dokonce žádat samostatnost už zkrátka není tabu. A není to tabu ani v západních zemích, třebaže u nás slýcháme opak.

“Bez Velké Británie není Evropská unie,” řekl nedávno finský ministr financí Alexander Stubb. Případný Brexit by měl totiž jeden strategický rozměr. Bez Británie bude pozice řady zemí s liberálnějším přístupem k evropské integraci o dost horší při hledání spojenců k různým hlasováním.

Oslabení pozic zaznamenají především státy mimo eurozónu, mezi starými zeměmi jsou to Dánsko a Švédsko. A právě ve Švédsku podpora Evropské unie dramaticky klesla. Průzkum TNS Sifo zveřejněný letos v dubnu ukázal, že během půl roku klesla oblíbenost švédského členství v Unii z 59 procent na 39.

Švédy výrazně ovlivňuje realita imigrační krize. Ta je ale jen jednou z mnoha nevhodně řešených problémů, které EU má. A že jich má čím dál víc.

Pocit, že řešit vlastní problémy mimo EU by šlo snáz, tak vzniká logicky. Varianta odchodu z EU proto už v mnoha zemích nezní tak šíleně jako ještě před pár lety.

Záleží teď na tom, zda budou varovné signály vyslyšeny na místech, ke kterým jsou mířeny.