Brexit, czexit, grexit. Referendum o EU už není tabu | Reflex.cz
nahoru

EU už není posvátná kráva. Které západní země krom Británie jsou zralé na Exit?

Miroslav Cvrček8. června 2016 • 07:00
Brexit, grexit, czexit, frexit...
Brexit, grexit, czexit, frexit...
• foto: 
pixabay

Za dva týdny půjdou Britové k referendu a budou rozhodovat, zda má jejich země zůstat, nebo opustit Evropskou unii. Možá je to tradičně britská rezervovanost vůči kontinentu. Ale mimo Unii se vidí čím dál víc Evropanů.

Britské průzkumy předpovídají těsný souboj, v posledních šetřeních mírně vedou stoupenci Brexitu, i když u referenda to dost možná bude jinak. I kdyby ale třeba o procento či dvě vyhráli zastánci setrvání, nebude to absolutní vítězství. Tohle není fotbal.

Průzkum agentury Ipsos zveřejněný v květnu ukázal rostoucí euroskeptické nálady v dalších zemích. Vlastní referendum o setrvání v EU chce dle průzkumu 58 procent Italů a 55 procent Francouzů.

Vystoupení z EU by byla pro Česko kardinální hloupost
Jana Bendová 7. června 2016 • 09:34

Vystoupení z EU by byla pro Česko kardinální hloupost

Pro vystoupení by podle stejného šetření veřejného mínění hlasovalo 48 procent Italů, 41 procent Francouzů, ale také 39 procent Švédů či 34 procent Němců. Oproti některým jsou tak Poláci (s 22 procenty) nebo i Maďaři (s 29 procenty), obvykle tepaní za nedostatek evropanství, hotoví eurofilové.

Anketa
Chcete, aby Česká republika byla i nadále členem Evropské unie, nebo aby z Evropské unie vystoupila?
Zůstat členem EU
20.4%
9181
Vystoupit z EU
79.6%
35720

Vyjádřit nesouhlas se směřováním EU či dokonce žádat samostatnost už zkrátka není tabu. A není to tabu ani v západních zemích, třebaže u nás slýcháme opak.

“Bez Velké Británie není Evropská unie,” řekl nedávno finský ministr financí Alexander Stubb. Případný Brexit by měl totiž jeden strategický rozměr. Bez Británie bude pozice řady zemí s liberálnějším přístupem k evropské integraci o dost horší při hledání spojenců k různým hlasováním.

Má Česká republika zůstat členem EU? Reflex vyhlašuje referendum nanečisto

Oslabení pozic zaznamenají především státy mimo eurozónu, mezi starými zeměmi jsou to Dánsko a Švédsko. A právě ve Švédsku podpora Evropské unie dramaticky klesla. Průzkum TNS Sifo zveřejněný letos v dubnu ukázal, že během půl roku klesla oblíbenost švédského členství v Unii z 59 procent na 39.

Švédy výrazně ovlivňuje realita imigrační krize. Ta je ale jen jednou z mnoha nevhodně řešených problémů, které EU má. A že jich má čím dál víc.

Pocit, že řešit vlastní problémy mimo EU by šlo snáz, tak vzniká logicky. Varianta odchodu z EU proto už v mnoha zemích nezní tak šíleně jako ještě před pár lety.

Záleží teď na tom, zda budou varovné signály vyslyšeny na místech, ke kterým jsou mířeny.

Euroskeptik Farage exkluzivně pro Reflex: Lidi už mají EU po krk
Andrea Holopová 7. června 2016 • 17:16

Euroskeptik Farage exkluzivně pro Reflex: Lidi už mají EU po krkKlíčová slova: czexit, brexit, miroslavcvrcek


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější