nahoru

Když ptáčka do půjčky lákají, hezky mu zpívají. Ale pak mu třeba i nožku useknou

Jiří Štefek 7. června 2016 • 17:55
Své dluhy nesplácí 337 tisíc Čechů, banky v těchto dluzích mají utopeno 47,4 miliardy korun.
Své dluhy nesplácí 337 tisíc Čechů, banky v těchto dluzích mají utopeno 47,4 miliardy korun.
• foto: 
Pixabay.com

Své dluhy nezvládá splácet 337 tisíc Čechů. Celkový objem takto ohroženého dluhů, u jehož součástí (tedy dluhů jednotlivých lidí) nebyly ZAPLACEN tři po sobě jdoucí ŘÁDNÉ splátky, činil ke konci března letošního roku 47,4 miliardy korun. Tolik statistiky bankovního a Nebankovního registru klientských informací společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Uniknout v dnešní době reklamní masáži finančních institucí je prakticky nemožné. Banky sedí na hromadách peněz a nevěděl, co s nimi. Proto se je snaží do lidí nacpat Horem Dolemite. Každou chvíli (dokonce i Během víkendu) vám volá kdosi z Vaší banky nebo i jiné (někde asi náhodou získal vaše číslo) a PTA se, jestli chcete kreditku, zda byste chtěl úvěr anebo nějaký další produkt. Když nechcete, cítí se skoro dotčených, že je odmítá, Ačkoliv vám prodeji v Takové skvělé služby.

Dokonce i hypoteční banky se smiřují s menšími úroky za poskytnuté hypotéky ao své potenciální klienty se ještě rtem takřka jako středověcí válečníci. Proto Poměrně nerady vidí, že zanedlouho umožní zákon jejich klientům bez sankce předčasně splatit část hypotéky. Ostatně šéf Hypoteční banky, největšího hráče na českém trhu, Jan Sadil nedávno v médiích prohlásil, že každou korunu, kterou dostane jeho banka předčasně zpět a nepodaří se ji umístit zpět na trh, považuje za problém. Je to logické. Peníze, které leží bankám v sejfech (respektive jako virtuální čísla v jejich rozvahy) ledem, nepřinášejí zisk. A to se majitelům a akcionářům nelíbí.

Ale každá mince má dvě strany. Příjmy lidí jsou OMEZENÉ. Věci, po kterém touží, naopak nákladné a při momentální finanční kondici nezřídka nedostupné. Nejčastější řešení pak je půjčí si. Podle statistiky České národní banky dosáhl celkové zadlužení Čechů ke konci března letošního roku astronomických 1,84 bilionu korun. Přes 40 procent z této částky tvořily právě hypotéky, které ekonomové považují víceméně za zdravé dluhy. Jenže pak tu jsou nejrůznější půjčky, leasingy či spotřebitelské úvěry. Na televizi, na auto, dokonce na dovolenou a bůhvíco ještě dalšími. Jde tedy o věci, bez kterého nějakým způsobem člověk neumře. Jenže pro mnoho lidí by to byla smrt neminou. Když to má soused, musím to Mít taky. A že na to nemám Peníze, nevadí, půjčí si. A bankéř už se směje, ptáček se brzy chytat.

Každým rokem kolem Vánoc už je takřka tradicí, že lidé kupují velkou část dárků na splátky a po Novém roce mají exekutoři pré, protože kupujícím dojde Peníze a musí dárky Vracene. Anebo aby tomu zabránili, vytlučou klín klínem: prostě si vezmou jinou půjčky a pak další a další. Není proto s podivem, že z tého velké armády lidí nesplácející své dluhy je 305 tisíc lidí, kteří mají krátkodobé dluhy. A co poté následuje? Pokus o splátkový kalendář. Ale pak už jde do tuhého. Exekuce, osobní bankrot, rozprodej majetku, nebe banda ukrajinských Vyrostko, která vám - Obraz Recent - Kvůli nesplácenému dluhů i nohu usekne. A kde je najednou ten líbezný zpěv Banker z televizní reklamy?

Oněch "ohrožených" 47 miliard korun nesplácených úvěrů je však potom problém i pro samotné banky. POKUD se tyto půjčky nesplácejí, banky na ně musí vytvářet opravné položky nebe pak tyto dluhy v balících se ztráty prodávám. A Kvůli tomu už banka vykazuje nižší zisky a jejím majitelům mizí úsměv na rtu.

Proto se sahá po metody nejmenšího odporu a zdraží se půjčky pro ty slušnější a plátci az jejich výnosů se sanuje Případné Ztráty. Ale navenek se tvář nemění a masáž nekončí. Přijďte si půjčí, křičí opět reklama. Jen v ní chybí jaksi jedno malé zdůvodnění, a sice proč v době mizivých úroku na mezibankovního trhu banky požadují za své půjčky (s výjimkou hypoték) úroky, které zpravidla začínají na pěti, šesti i více procentech ročně. Stačí se ale pak podivné na hospodářské výsledky bank a každý pochopí, odkud vítr vany.

Diskuse ke článku