Když ptáčka do půjčky lákají, hezky mu zpívají. Ale pak mu třeba i nožku useknou | Reflex.cz
nahoru

Když ptáčka do půjčky lákají, hezky mu zpívají. Ale pak mu třeba i nožku useknou

Jiří Štefek7. června 2016 • 17:55
Své dluhy nesplácí 337 tisíc Čechů, banky v těchto dluzích mají utopeno 47,4 miliardy korun.
Své dluhy nesplácí 337 tisíc Čechů, banky v těchto dluzích mají utopeno 47,4 miliardy korun.
• foto: 
Pixabay.com

Své dluhy nezvládá splácet 337 tisíc Čechů. Celkový objem takto ohroženého dluhu, u jehož součástí (tedy dluhů jednotlivých lidí) nebyly zaplaceny tři po sobě jdoucí řádné splátky, činil ke konci března letošního roku 47,4 miliardy korun. Tolik statistiky Bankovního a Nebankovního registru klientských informací společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Uniknout v dnešní době reklamní masáži finančních institucí je prakticky nemožné. Banky sedí na hromadách peněz a nevědí, co s nimi. Proto se je snaží do lidí nacpat horem dolem. Každou chvíli (dokonce i během víkendu) vám volá kdosi z vaší banky nebo i jiné (někde asi náhodou získal vaše číslo) a ptá se, jestli chcete kreditku, zda byste chtěli úvěr anebo nějaký další produkt. Když nechcete, cítí se skoro dotčen, že je odmítnut, ačkoliv vám nabízí takové skvělé služby.

Dokonce i hypoteční banky se smiřují s menšími úroky za poskytnuté hypotéky a o své potenciální klienty se ještě perou takřka jako středověcí válečníci. Proto poměrně nerady vidí, že zanedlouho umožní zákon jejich klientům bez sankce předčasně splatit část hypotéky. Ostatně šéf Hypoteční banky, největšího hráče na českém trhu, Jan Sadil nedávno v médiích prohlásil, že každou korunu, kterou dostane jeho banka předčasně zpět a nepodaří se ji umístit zpět na trh, považuje za problém. Je to logické. Peníze, které leží bankám v sejfech (respektive jako virtuální čísla v jejich rozvahách) ladem, nepřinášejí zisk. A to se majitelům a akcionářům nelíbí.

Ale každá mince má dvě strany. Příjmy lidí jsou omezené. Věci, po kterých touží, naopak nákladné a při momentální finanční kondici nezřídka nedostupné. Nejčastějším řešením pak je půjčit si. Podle statistiky České národní banky dosáhlo celkové zadlužení Čechů ke konci března letošního roku astronomických 1,84 bilionu korun. Přes 40 procent z této částky tvořily právě hypotéky, které ekonomové považují víceméně za zdravé dluhy. Jenže pak tu jsou nejrůznější půjčky, leasingy či spotřebitelské úvěry. Na televizi, na auto, dokonce na dovolenou a bůhvíco ještě dalšího. Jde tedy o věci, bez kterých nějakým způsobem člověk neumře. Jenže pro mnoho lidí by to byla smrt nemít. Když to má soused, musím to mít taky. A že na to nemám peníze, nevadí, půjčím si. A bankéř už se směje, ptáček se brzy chytne.

Každým rokem okolo Vánoc už je takřka tradicí, že lidé kupují velkou část dárků na splátky a po Novém roce mají exekutoři pré, protože kupujícím dojdou peníze a musí dárky vracet. Anebo aby tomu zabránili, vytlučou klín klínem: prostě si vezmou jinou půjčku a pak další a další. Není proto s podivem, že z té velké armády lidí nesplácející své dluhy je 305 tisíc lidí, kteří mají krátkodobé dluhy. A co poté následuje? Pokus o splátkový kalendář. Ale pak už jde do tuhého. Exekuce, osobní bankrot, rozprodej majetku, nebo banda ukrajinských výrostků, která vám - obrazně řečeno – kvůli nesplácenému dluhu i nohu usekne. A kde je najednou ten líbezný zpěv bankéřů z televizní reklamy?

Oněch „ohrožených“ 47 miliard korun nesplácených úvěrů je však potom problém i pro samotné banky. Pokud se tyto půjčky nesplácejí, banky na ně musí vytvářet opravné položky nebo pak tyto dluhy v balících se ztrátou prodávat. A kvůli tomu už banka vykazuje nižší zisky a jejím majitelům mizí úsměv na rtu.

Proto se sahá po metodě nejmenšího odporu a zdraží se půjčky pro ty slušnější a platící a z jejich výnosů se sanují případné ztráty. Ale navenek se tvář nemění a masáž nekončí. Přijďte si půjčit, křičí opět reklama. Jen v ní chybí jaksi jedno malé zdůvodnění, a sice proč v době mizivých úroků na mezibankovním trhu banky požadují za své půjčky (s výjimkou hypoték) úroky, které zpravidla začínají na pěti, šesti i více procentech ročně. Stačí se ale potom podívat na hospodářské výsledky bank a každý pochopí, odkud vítr vane.

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější