Dalajláma je proti uprchlíkům. Co s tím nadělají sluníčkáři? | Reflex.cz
nahoru

Dalajlama zradil sluníčkáře. Je to taky xenofobní flanďák

Jiří X. Doležal1. června 2016 • 15:00
Dalajlama zradil sluníčkáře. Je to taky xenofobní flanďák
foto: Forum 2000

Události, komentáře úterního večera mi málem způsobily trhlinu v bránici. Odvysílali tu nejbombovější zprávu o uprchlické krizi, kterou jsem kdy slyšel. Zprávu, jež totálně bourá jeden hloupý kulturní stereotyp.

Jako člověka, který nachází útočiště v Buddhovi už třicet let a strávil pár měsíců v tibetských klášterech, mne hodně baví české představy o „tibetském“ buddhismu — lamaismu. Proto jsem odjakživa vnímal se značným pobavením, jak zdejší sluníčkáři promítají do lamaismu své esotericky idealistické představy.

Novodobí hipsteři – Lenin, dalajlama, Obama, Reagan a další

Třeba o bezpodmínečné mírumilovnosti buddhistů — ve skutečnosti spolu samozřejmě v historii Tibetu kláštery různých škol opakovaně bojovaly, v Tibetu v roce 1959 třetinu obyvatel tvořili otroci a třetinu nevolníci (a otroky držely i kláštery) a původní tibetské náboženství bon, jež se do lamaismu hodně promítlo, používalo i lidské oběti. Kdykoliv zaslechnu nějaké kydy o jemné tibetské esoterice, vždycky si vzpomenu, jak jsme v chrámu při hlavním svátku roku s mnichy, s nimiž jsem se chodíval modlit, rituálně před sochou Buddhy chlastali rýžovou kořalku z číše vyrobené z lidské lebky, lebky otroka.

Český sluníčkář má však zažitý kulturní stereotyp: dalajlama, energii vyzařující kamínky, batikovaná sukně, Klinika, domácí porody, větrné elektrárny, uprchlíci a biopotraviny jsou DOBRÉ a patří k sobě. Když je někdo biožrout, je jistě i zastáncem svobody Tibetu a přijímání uprchlíků.

Pražský magistrát propásl šanci: vyměnit s komunisty Brusel za Tibet

Včera německý tisk — ze kterého čerpala ČT — rozbouřil Německo, jako kdyby hlavní vegan sežral nemluvně za syrova. Úterní Frankfurter Allgemeine přinesl rozhovor s dalajlamou. Který žije v Indii, protože je uprchlíkem z Čínou okupovaného Tibetu. Na téma migrační vlny do Evropy prohlásil: „Omezení počtu migrantů je legitimní. Německo se nemůže stát arabskou zemí, Německo je Německo.“ Takže, milí sluníčkáři, jak z toho?

Nejjednodušší bude seškrábat z aut ty samolepky tibetských vlajek, z okna sundat mandalu, prohlásit dalajlamu za normálního reakčního pánbíčkáře, který je jako každý flanďák xenofob a fašista, a do svého sociálního stereotypu na místo ikonické postavy symbolizující DOBRO, již dosud zastával dalajlama, dosadit Jiřího Dienstbiera.

Aktivisté nahradili čínské vlajky tibetskými, zasáhla proti nim policie

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,660
22,380
28,610
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější