Pražský magistrát propásl šanci: vyměnit s komunisty Brusel za Tibet | Reflex.cz
nahoru

Pražský magistrát propásl šanci: vyměnit s komunisty Brusel za Tibet

Martin Valeš26. února 2016 • 08:16
Čína je pro Evropany skutečným zážitkem (to je původní popis fotografie ze stránek magistrátu).
Čína je pro Evropany skutečným zážitkem (to je původní popis fotografie ze stránek magistrátu).
• foto: 
Praha.eu

Po jistých peripetiích přece jen pražské zastupitelstvo odsouhlasilo sesterskou smlouvu s Pekingem. Jako přílepek vládci hlavního města podepsali, že Čína je jednotná a patří do ní i Tchaj-wan, Tibet atd. Ale jednu šanci promarnili.

Zastupitelé tím nepochybně zajišťují lepší budoucnost, nejen pro SK Slavia, J&T, Travel Service a další firmy, které si Čína - hlavně díky obratné obchodní diplomacii prezidenta Miloše Zemana – nedávno pořídila. K lepšímu bytí Pražanů a Čechů přispěje jistě i nová přímá linka Sichuan Airlines z Čcheng-tu do Prahy, jejíž první vlaštovka včera přiletěla.

"Obě strany budou v souladu s principy reciprocity a vzájemného přínosu realizovat různé druhy výměn a spolupráce za účelem zajištění všeobecného rozvoje a prosperity," prezentovala primátorka Krnáčová dohodu.

Rybí kuličky nedáme! Stánkaři se v Hongkongu servali s policií
Jako důkaz dobrých úmyslů 35 z 65 pražských zastupitelů (ANO, ČSSD, KSČM a část ODS) souhlasilo i s bodem o uznání jednotné Číny. Praha tím potvrdila politiku Prahy, tedy České republiky, protože to evidentně bylo z nějakého důvodu potřeba.

Ale když už ta reciprocita, měli pražští zastupitelé taky něco chtít. Nejlépe závazek, že Čínská lidová republika respektuje, že Česká republika je suverénní, jednotný a nezávislý stát, jenž nepodléhá žádnému diktátu, a už vůbec ne Bruselu, zejména, ale nikoli pouze, pokud jde o přerozdělovací uprchlické kvóty či pomoc zadluženým členům eurozóny. Praha by tím získala silnější mandát do Bruselu, než jaký si uměle vytvoří Viktor Orbán uprchlickým referendem.

Obchoďák Kotva, chrám komunistického konzumu, se zaměří na čínské turisty. Čínsky se…
PS: Výjimečně pobavila i ČTK, která svou běžnou veřejnoprávní zprávu ukončila tímto odstavcem: „Kuriozitou dnešního jednání bylo ukončení diskuse dříve, než začala. Navrhl to zastupitel Mikuláš Ferjenčík (Piráti). 'Dovolím si shrnout, co zazní: ODS odsoudí komunistický režim, TOP 09 zmíní odkaz Václava Havla, Trojkoalice bude mluvit o Tibetu, KSČM o zločinech kapitalismu, ANO zmíní ekonomický přínos, ČSSD podporu zahraniční politiky vlády, Tomáš Hudeček řekne, že je proti, a proto bude hlasovat pro, a piráti řeknou, že tu nechtějí čínský internet,' řekl. Zastupitelé následně ukončení debaty odsouhlasili.“
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Spravedlnost se blíží: Podezřelí z vraždy novináře Kuciaka a jeho snoubenky zamíří před soud
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?
PREMIUM X Národní divadlo: Dům stavěný z největších ideálů aneb Služba i posluha ve „zlaté kapličce“
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější