Pražský magistrát propásl šanci: vyměnit s komunisty Brusel za Tibet | Reflex.cz
nahoru

Pražský magistrát propásl šanci: vyměnit s komunisty Brusel za Tibet

Martin Valeš26. února 2016 • 08:16
Čína je pro Evropany skutečným zážitkem (to je původní popis fotografie ze stránek magistrátu).
Čína je pro Evropany skutečným zážitkem (to je původní popis fotografie ze stránek magistrátu).
• foto: 
Praha.eu

Po jistých peripetiích přece jen pražské zastupitelstvo odsouhlasilo sesterskou smlouvu s Pekingem. Jako přílepek vládci hlavního města podepsali, že Čína je jednotná a patří do ní i Tchaj-wan, Tibet atd. Ale jednu šanci promarnili.

Zastupitelé tím nepochybně zajišťují lepší budoucnost, nejen pro SK Slavia, J&T, Travel Service a další firmy, které si Čína - hlavně díky obratné obchodní diplomacii prezidenta Miloše Zemana – nedávno pořídila. K lepšímu bytí Pražanů a Čechů přispěje jistě i nová přímá linka Sichuan Airlines z Čcheng-tu do Prahy, jejíž první vlaštovka včera přiletěla.

"Obě strany budou v souladu s principy reciprocity a vzájemného přínosu realizovat různé druhy výměn a spolupráce za účelem zajištění všeobecného rozvoje a prosperity," prezentovala primátorka Krnáčová dohodu.

Rybí kuličky nedáme! Stánkaři se v Hongkongu servali s policií
Jako důkaz dobrých úmyslů 35 z 65 pražských zastupitelů (ANO, ČSSD, KSČM a část ODS) souhlasilo i s bodem o uznání jednotné Číny. Praha tím potvrdila politiku Prahy, tedy České republiky, protože to evidentně bylo z nějakého důvodu potřeba.

Ale když už ta reciprocita, měli pražští zastupitelé taky něco chtít. Nejlépe závazek, že Čínská lidová republika respektuje, že Česká republika je suverénní, jednotný a nezávislý stát, jenž nepodléhá žádnému diktátu, a už vůbec ne Bruselu, zejména, ale nikoli pouze, pokud jde o přerozdělovací uprchlické kvóty či pomoc zadluženým členům eurozóny. Praha by tím získala silnější mandát do Bruselu, než jaký si uměle vytvoří Viktor Orbán uprchlickým referendem.

Obchoďák Kotva, chrám komunistického konzumu, se zaměří na čínské turisty. Čínsky se…
PS: Výjimečně pobavila i ČTK, která svou běžnou veřejnoprávní zprávu ukončila tímto odstavcem: „Kuriozitou dnešního jednání bylo ukončení diskuse dříve, než začala. Navrhl to zastupitel Mikuláš Ferjenčík (Piráti). 'Dovolím si shrnout, co zazní: ODS odsoudí komunistický režim, TOP 09 zmíní odkaz Václava Havla, Trojkoalice bude mluvit o Tibetu, KSČM o zločinech kapitalismu, ANO zmíní ekonomický přínos, ČSSD podporu zahraniční politiky vlády, Tomáš Hudeček řekne, že je proti, a proto bude hlasovat pro, a piráti řeknou, že tu nechtějí čínský internet,' řekl. Zastupitelé následně ukončení debaty odsouhlasili.“
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
22,990
29,330
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější