nahoru

Causa šibenice: Zdravý rozum zvítězil!

Jiří X. Doležal5. března 2016 • 10:00
Causa šibenice: Zdravý rozum zvítězil!
foto: profimedia.cz

Obvodní úřad Prahy 1 rozhodl, že nosit na demonstraci šibenice není přestupek. Přestože se ministr vnitra může z rozhodnutí vzteknout, já jsem rád, že úřad rozhodl tak, jak rozhodl. Stran svobody slova je lepší trochu zatnout zuby nad nevkusem než trestat každého pitomce.

Horlivý demonstrant přinesl loni v červenci na demonstraci proti migraci v Praze šibenici, a bylo zle. Pohoršeni byli prakticky všichni - novináři, politici, sluníčkáři, prostatici, prostě - kdo jméno má, byl dotčen. Nyní Obvodní úřad pro Prahu 1 konstatoval, že muž tou šibenicí nespáchal žádný přestupek.

Především musím, než se začtete, objasnit svůj vztah k lidem, kteří nosí na demonstrace šibenice a vykřikují, že někoho chtějí věšet. Považuji takové jedince za kretény a nošení šibenic na demonstrace za idiotismus. Výhružky, že někoho oběsíme, pak považuji za hovadství. Přesto jsem rád, že nosiče šibenic úřad nepotrestal. 

Svoboda slova a projevu je jedna z nejdůležitějších demokratických hodnot, a je správné, když kvůli tomu trochu přimhouříme oko nad nevkusem či grobiánstvím. Je nepřijatelné a trestuhodné, aby někdo vyzýval k násilí či diskriminaci podle etnického či náboženského principu. Vyvádět stylem, že vezmu na demonstraci šibenici, je sice krajně nevkusné, ale je to o několik řádů méně hnusné, než když si někdo napíše na transparent „nějaké etnikum do plynu“. Ano - máme právo být tou šibenicí pohoršeni a znechuceni, máme právo nazývat jejího nosiče kreténem, ale jeho „provinění“ rozhodně není tak nebezpečné, aby za něj musel být trestán.

Když fotbaloví fanoušci řvou Jude Slavia, je to o kus horší, v tom výkřiku je etnická zášť. Přesto se v podstatě taky nic neděje, a to ten pokřik znám i já, co nikdy nebyl na fotbale. Takže se o něm ví celonárodně. Proto je dobře, že se Praha 1 nenechala strhnout k politicky korektní štvanici a vyhodnotila přinesení makety šibenice na demonstraci jako sice nechutnou, ale v podstatě kravinu. Ne jako přestupek. 

Takže toto je jeden z mála mých textů, kde chválím úředníky. Zcela vážně. Kvůli svobodě projevu totiž musíme občas skousnout i drobný nevkus, to je nevyhnutelná daň z té svobody. Klíčová slova: soud, demonstrace, migraceDiskuse ke článku

 

Nejčtenější