MAREK BRODSKÝ: Do vítání uprchlíků se pustila i ČT:D. Jídla je tu dost pro všechny a kráterů habaděj | Reflex.cz
nahoru

MAREK BRODSKÝ: Do vítání uprchlíků se pustila i ČT:D. Jídla je tu dost pro všechny a kráterů habaděj

Marek Brodský10. září 2015 • 18:00
Do vítání uprchlíků se pustlla i ČT:D
Do vítání uprchlíků se pustlla i ČT:D
• foto: 
Česká teevize

Je bezesporu chvályhodné, že se Česká televize snaží i malým dětem vysvětlovat nejdůležitější události, které hýbou dnešním světem. Zjednodušit informace na úroveň jejich chápání a zkušeností, to je těžká práce, za kterou si ČT:D zaslouží velké ocenění. Pokus vysvětlit uprchlickou krizi jí ale moc nevyšel.

Ne že by se rozpustilí moderátoři se svým ufonským kamarádem TýYóem nesnažili vysvětlit, proč nešťastní mimozemšťani utíkají na planetu Yó z planety Ne – protože „je tam nechtějí a mají tam od rána do večera horor“. Ne že by nezaznělo více názorů – od moderátorčina zvolání, že “přece je nenecháme plout ve vesmíru na jejich vratkých korábech“, až po TýYóovo drmolení, že mu „vyjí špajzku a obsadí krátery“.

Problém je v tom, že scénka nikoho nenechává na pochybách, který z názorů je ten správný. Pokud takto kategoricky moderátoři dětem sdělují, že na sebe mají být hodné nebo že mají poslouchat paní učitelku, pak je to v pořádku. V případě vztahu k uprchlíkům to ovšem neplatí, protože zde existuje celá škála názorů včetně extrémů na obě strany. A ČT jako ten správný pro děti vybrala názor dost blízký jednomu z těchto extrémů.

Server idnes.cz přinesl na uprchlické téma anketu 15 osobností a nechal hlasovat čtenáře, který názor jim nejvíce konvenuje. Kardiochirurg Pirk, který byl vůči uprchlíků nejvíce negativní, získal víc hlasů než všichni ostatní dohromady. Jak je vidět, v české společnosti existuje významný počet lidí, kteří mají jiný názor než redaktoři ČT:D. Pokud ti mají ambici dětem něco říkat o světě a tento fakt opominou, pak už dětmi manipulují.

Podle kodexu ČT má televize vyváženě zobrazovat celý názorový proud, a nikdo nemůže tvrdit, že se to nedělá. Ovšem moderátorovo zakončení diskuze, kdy dětem sděluje, že kdo nechce uprchlíky, je stejný jako ty slizké potvory se třemi bradami, má do vyváženosti dost daleko.

Na záznam pořadu se můžete podívat na webu České televize zde.


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Jedno vyhrocené hlasování aneb Hamáček jako Švejk a Zeman jako nadstrážmistr Flanderka
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější