nahoru

VILIAM BUCHERT: Po masakrech v Oděse se na Ukrajině roztáčí spirála smrti, krvavá balkanizace se blíží

Viliam Buchert3. května 2014 • 13:00
Ukrajina
Ukrajina
• foto: 
ČTK

Krvavé páteční střety v jihoukrajinské Oděse, při kterých zemřely desítky lidí, doprovázely vraždy v přímém přenosu. Omluvit nijak nejdou a je jedno, zda vraždili proruští či proukrajinští extrémisté. Spirála smrti, kterou to podle všeho na Ukrajině roztočí, nepůjde zastavit. Země se rozpadá. Nastupuje balkánský válečný scénář.

Zraky Západu se upínají k předčasným prezidentským volbám, které se mají uskutečnit 25. května. Jenže pokud probíhají regulérní vojenské akce na východě země a pokud v ulicích měst umírají lidé po desítkách, je nesmyslem volby pořádat. Nemohou a nebudou regulérní, Rusko a jeho příznivci neuznají jejich výsledky. Přitom bez dohody s Moskvou a rebely v různých částech země nemůže kyjevská vláda obnovit trvalý pořádek a regulérní správu státu.

Šance na zklidnění je malá

Masakry v Oděse ukázaly, že ukrajinská společnost se dál radikalizuje, že bezpečnostní složky nechtějí či nejsou schopny účinně zasáhnout, úřady se potácejí v beznaději. Také na Balkáně v 90. letech malé střety a vytrvalé napětí nakonec vedlo k několika regulérním válkám. Ostatně na Ukrajině již něco podobného probíhá. Začíná to u rozrušení sousedských, pracovních a obchodních vztahů a vede postupně k trvalé separaci zde žijících Ukrajinců a těch, kteří by raději žili v Ruské federaci.

Boje se separatisty ve městech Slavjansk a Kramatorsk, které již po několik týdnů Kyjev neovládá, jsou také důkazem, že ani ukrajinská armáda není schopna nastolit pořádek. Nechat si „civilisty“ (ve skutečnosti se podle všeho jedná o dobře vycvičené ruské vojáky) sestřelit několik vojenských vrtulníků, je fatálním selháním místní generality.

Určité území navíc můžete trvale ovládat pouze tehdy, když vládu i místní samosprávy podporují obyčejní občané. Jenže jak je vidět, to nemůžeme na východě Ukrajiny očekávat. Ke slovu se proto dostávají radikálové obou stran.

Počet mrtvých při nepokojích v Oděse se vyšplhal na 41, město drží smutek

Například kyjevská vláda udělala zásadní chybu, že nechala „hochy“ z Pravého sektoru zajišťovat pořádek v ulicích některých měst. To povede pouze k anarchii a násilí. Navíc odzbrojit pak podobné skupiny fanatiků není v podstatě možné. Známe to z Libye či Sýrie.

Jen Kyjev a Moskva

Ruský prezident Vladimir Putin přitom čeká právě na střety, které byly k vidění v pátek v Oděse. Ještě několik podobných masakrů a vznikne tím pro něj důvod k „ochraně“ rusky hovořících Ukrajinců. Kyjevská vláda s tím pak neudělá vůbec nic, protože ruské armádě není schopná vzdorovat.

Je jasné, že naplněna už nebude ani dohoda ze Ženevy, kterou měly garantovat také USA a EU. Pokud nemá na Ukrajině vypuknout válka se vším všudy (některá místa země jsou fakticky ve válečném stavu už dnes), musí se dohodnout Kyjev a Moskva. Ukrajinští zákonodárci by měli postavit ruštinu na úroveň dalšího oficiálního jazyka, mělo by se jednat o autonomii a dalším spolužití.

Proruské síly by na oplátku měly stáhnout své ozbrojené milice, přestat blokovat a okupovat úřady a policejní stanice a zajistit regulérní fungování státu v jeho současných hranicích.

Pokud nepřijdou velké a rychlé ústupky z obou stran, na hranicích Evropské unie je zaděláno na obrovský problém, který bude mít dopady i na nás.

Jenže po hrůzách z Oděsy, kde byli v podstatě popravováni lidé, je k míru a klidu hodně daleko. Hádky, kdo za masakr může a kdo ho vyvolal, nic nevyřeší.

Neříká se to lehce, ale jsme daleko blíže k válce, než k vyřešení problémů.

Členové mise OBSE zadržovaní ve Slavjansku jsou na svoboděKlíčová slova: reflex, ukrajinaDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,970
22,740
29,240
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější