nahoru

JAN JANDOUREK: Papež se zase omlouval. Nemusí, ale dobře udělal

Jan Jandourek 12. dubna 2014 • 08:00
Papež František
Papež František
• foto: 
ČTK

Papež František se omluvil za případy sexuálního zneužívání dětí kněžími a ujistil, že pachatelé neujdou trestu. "Cítím, že musím převzít odpovědnost a žádám o odpuštění," citovala hlavu katolické církve agentura ANSA. Podle BBC jde o papežovo dosud nejotevřenější vyjádření k tématu, které církev rozděluje už několik let.

„Cítím se vázán vzít na sebe osobně odpovědnost za všechno zlo, které páchal značný počet kněží... a osobně požádat o odpuštění za újmu, kterou způsobili sexuálním zneužíváním dětí,“ řekl papež citovaný Radiem Vaticana. Podle Františka si je církev tohoto problému dobře vědoma a neustoupí ve své snaze potrestat všechny viníky.

Minulý měsíc papež církev hájil poté, co Výbor OSN pro práva dítěte ve své zprávě ostře kritizoval vedení katolické církve za to, jak se k případům pohlavního zneužívání dětí duchovními postavilo. Papež přitom poukazoval na to, že církev je kvůli tomu neustále napadána, ačkoli se snaží s problémem poctivě vyrovnat.

„Statistiky násilí spáchaného na dětech jsou šokující, ale také jasně ukazují, že převážná většina těchto případů se stává v rodinách nebo v blízkém okolí,“ řekl František v březnu v rozhovoru pro italský deník Corriere della Sera. „Katolická církev je možná jedinou veřejnou institucí, která přistoupila k transparentnosti a odpovědnosti. Nikdo jiný to neudělal. A přesto je napadána jenom církev,“ dodal tehdy.

Na počátku tisíciletí se v Irsku, ve Spojených státech a dalších zemích začalo mluvit o případech tisíců dětí, které se staly oběťmi sexuálního zneužívání duchovními v 60., 70. a 80 letech. Vysocí preláti současně začali čelit nařčením, že chránili viníky překládáním do jiných farností, aby uchránili pověst církve.

Tolik zpráva.

Má se papež pořád za něco omlouvat? Jako hlava církve, zástupce Boha na zemi, nástupce římských císařů, patriarcha Západu atd. by se neměl s nikým moc bavit a pořád se ponižovat, když není známo, že by sám kdy něco špatného provedl. Jenže je to něco, čemu se říká úděl. Když už je člověk jednou papežem nebo nějakým jiným šéfem, nese odpovědnost. To slovo znamená, že jste to vy, kdo má odpovědět, když se vás někdo zeptá, proč zase něco neklape.

Pro většinu lidí ale papež zástupce Boha na zemi není, protože si myslí, že žádný Bůh není. Na to mají právo, každý si může myslet, co chce.

Ale tak jako tak zastupuje František miliardu lidí a něco říci musí a musí to říct dobře. Od koho jiného čekat omluvy a mytí nohou, než od papeže? Od Putinů a spol asi ne. Prostě práce jako každá jiná. Papež se omlouvá a jemu to svět věří.Klíčová slova: reflex, papežDiskuse ke článku

 

Nejčtenější