nahoru

JAN JANDOUREK: Mizerné ubytování na olympiádě? Přesně tak to má být

Jan Jandourek 6. února 2014 • 09:50
JAN JANDOUREK: Mizerné ubytování na olympiádě? Přesně tak to má být
foto: Twitter

Uprostřed pokračující debaty o tom, zda je město Soči připraveno hostit olympijské hry, jež začnou ve čtvrtek, se reportéři z celého světa rozhlížejí po místních hotelech. Podivují se.

Někteří novináři, kteří přijeli do Soči, popisují otřesné podmínky bydlení. Podle nich jen asi šest z devíti hotelů je připraveno pro hosty. Hotely jsou stále ve výstavbě. Voda není často pitná. Jeden německý fotograf si stěžoval, že všude je hodně toulavých psů a stavební dělníci putují pořád z pokojů sem a tam.

Zdá se, že v rozporu s opakovanými sliby ruských olympijských úředníků, že je Soči připraveno pro hry, a to navzdory teroristickým hrozbám, stále tu straší nedokončené stavby, a především panují obavy ohledně porušování lidských práv v zemi. Olympijské hry také zemi pustily žilou. Jedenapadesát miliard dolarů navíc. A to měly být všechny práce již vykonány. Mezinárodní olympijský výbor problémy popírá. To je koneckonců úkolem každého výboru čehokoliv, popírat, že jsou nějaké problémy, především finanční. Ty se odhalí až časem a pak se nějak zametou pod koberec.

Bylo by velmi snadné dělat si legraci z toho, že při velké akci existují organizační nepořádky. Jestli něco můžeme věřit Vladimiru Putinovi, tak je to snaha, že „jeho“ olympiáda má dopadnout co nejlépe. Všechno ale narazí na běžný problém, že v mírně zaostalých režimech nic nefunguje, jak by mělo. Kdysi to výstižně popsal Tomáš Halík, když konstatoval, že na výstavě kosmických lodí v SSSR člověk nesežene vidličku, aby si snědl párek.

Kdo v minulosti navštívil země bývalého východního impéria, ví, oč běží. Jde o neskutečnou kombinaci pracovitosti, inteligence, schopnosti tvořit Potěmkinovy vesnice, hrdosti a ironie. Říkalo se tomu „pokaznaja kvartira“. Ten byt, co se ukazuje cizincům, má třeba dokonce i topení a sporák, zatímco ostatní žijí jako zvířátka v útulku. Soči je taky „pokaznaja kvartira“. Tohle dělá každý režim, jen některé mají menší problém do ukazovacích záchodů dodat toaletní papír, protože ho mají dost.

Ale o co jde. Jak kdysi řekl jeden americký spisovatel, vrcholový sport znamená udělat naprostý nesmysl rychleji než ti ostatní. Proto se olympiády mají pořádat právě v těchto zemích. Svůj k svému.Klíčová slova: olympiada, sočiDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější