nahoru

JIŘÍ X. DOLEŽAL: Děkuji městskému státnímu zastupitelství v Praze!

Jiří X. Doležal3. října 2013 • 06:00
Markéta a Jiří
Markéta a Jiří
• foto: 
David Turecký

Vrátili mi víru, že systém v České republice ještě není prohnilý skrz na skrz a že v činnosti naší justice dosud má svoje místo zdravý rozum.

Jak laskavý čtenář ví, protidrogová policie obvinila mne a exzástupce šéfredaktora Reflexu Jaroslava Plesla z šíření toxikomanie tiskem. Já jsem měl šířit tím, že jsem publikoval vtip doporučují zahulit si, aby se vám zaostřila neostrá fotka, Jarda pak byl obviněn za k časopisu přiložené cigaretové papírky. Přiznávám, že pro nás oba bylo stínání obrovským šokem. Novináři dnes už naštěstí nepočítají s tím, že by byli stíhaní za vtip nebo za papírky, které legálně prodává každá trafika. Přesto policie navrhla státnímu zastupitelství, aby nás obžalovalo z šíření toxikomanie tiskem. Za to hrozí až pět let.

Měl jsem strach hned dvou kategorií. Jeden takový privátní, stejný, jako kdybych zavinil dopravní nehodu a čekal na soud. Prostě strach, že mne zavřou. Ještě horší ale byl strach dejme tomu celospolečenský. Strach z toho, že opět nastává doba, kdy režim bude zavírat nepohodlné novináře za anekdoty. Že se vrací předlistopadové cenzorní poměry.

Stíhání Jiřího X. Doležala snad končí
STANISLAV DRAHNÝ 2. října 2013 • 15:31

Stíhání Jiřího X. Doležala snad končí

Ve středu odpoledne ČTK vydala zprávu, po které mi spadly oba výše popsané kameny ze srdce. Cituji z ČTK mluvčí státního zastupitelství: „MSZ na základě provedeného výkonu dohledu dospělo k závěru, že v dané věci nebyl spáchán trestný čin. Proto MSZ vydalo Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 7 závazný pokyn, aby bylo usnesení o zahájení trestního stíhání zrušeno ve vztahu k oběma obviněným a aby bylo poté rozhodnuto o odložení věci." Co z toho plyne pro společnost? Zcela zásadní pozitivní zpráva: Systém zatím není prohnilý jako celek. Existují ostrůvky negativních deviací volající po cenzuře a tvrdém policejním dozoru - jak předvedla protidrogovka v naší cause - ale existují také ostrůvky deviací pozitivních. A Městské státní zastupitelství zafungovalo jako ostrůvek pozitivní deviace, jako součást systému, ve které panuje zdravý rozum a úcta k duchu, ne pouze k liteře zákona.

Takže pražským státním zástupcům děkuji hned nadvakrát: Jednou že ze mne sejmulo tíži trestního stíhání, a za druhé - že mi vrátilo důvěru ve zdejší justiční systém. A prosím všechny čtenáře, aby šli volit a volili tak, aby po volbách ve společnosti zvítězily ostrůvky té pozitivní, a ne té negativní deviace.

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,650
22,710
29,250
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější