Čech, Polák a Rus na fotbale | Reflex.cz
nahoru
Uvodnik Ivana Hamšíka

Čech, Polák a Rus na fotbale

Ivan Hamšík14. června 2012 • 06:00
Fanoušci
Fanoušci
• foto: 
Profimedia.cz

Toto je zpráva z fotbalového mistrovství Evropy. Ale není o fotbale. Je o Češích, o Polácích a o Rusech.

 

Vyrazil jsem do Polska jako správný Čech – plný předsudků. Protože jsem jel autem, očekával jsem nesnesitelné silnice plné výmolů, které nikdo neopravil snad od války. Ve skutečnosti byl od hranic asfalt lepší, značení přehlednější. A bylo to tak až do Vratislavi. Překvapující je i to, že v zemi, kde přece nejsou žádné dálnice, vedla celá trasa sto sedmdesát kilometrů po krásné dálnici.

 

My, Češi, převyšujeme Poláky po všech stránkách, o Ukrajincích ani nemluvě. Proto mistrovství Evropy ve fotbale pořádají v Polsku a na Ukrajině. My bychom se k něčemu tak přízemnímu přece nepropůjčili.

 

V každé polské vesnici vlají spousty polských vlajek a všichni Poláci ve městě nosí polské dresy. Působí při tom hrdě a důstojně, tak nějak doopravdy. Jsou pyšní, že jsou Poláci, a s fotbalem to souvisí jen okrajově.

 

Vratislav je okouzlující město, stejně jako mnoho měst českých, s tím rozdílem, že v něm stojí krásná fotbalová aréna. V Praze ji máme poloviční a v druhém největším městě Brně rostou na opuštěném legendárním stadiónu kopřivy.

 

Při zápase Česko versus Rusko tvoří publikum čtyřicetitisícový dav, rozdělený mezi Čechy, Rusy a Poláky zhruba na třetiny. Při české hymně my, Češi, jako obvykle hledáme domov, zpívat se nám moc nechce a neumíme držet rytmus.

 

Zato ruská hymna duní jedním hlasem a otřásá celým stadiónem. Protože je to ve skutečnosti hymna sovětská, Čechovi se vybaví druhá světová válka a taky srpen 1968. Zvlášť když oblíbeným úborem ruského fanouška jsou pruhovaná námořnická trička a rudé sovětské vlajky se srpem a kladivem.

 

Jak dobře víme, jestli někoho Poláci opravdu nemají v lásce, jsou to Rusové. Takže jsme na tribunách měli od začátku spojence. Jenže fotbalový zápas skončil pro Čechy fiaskem, fanoušci zplihli a neměli chuť zapojit se do bujarých diváckých vln. A tak je Rusové a Poláci společně vypískali.

 

Byl to sice jenom fotbal, ale plyne z toho i něco obecného. Na rozdíl od Rusů a Poláků se buď nezúčastníme, nebo prohrajeme. Postrádáme hrdost i sebevědomí. Chlubíme se, že patříme na Západ, ale o svobodě a podnikavosti toho víme pořád málo. Zajímají nás jen obrovská nákupní centra. Jenže ta už mají v Polsku a v Rusku také. Aniž při jejich budování zapomínají, co znamená být Polák, co znamená být Rus. Aniž jim uniká, že bohatství není národní program.

 

Stereotypy o líných, opilých a legračně zbožných Polácích nás doběhly. Skončeme s pohrdáním a začněme se učit. O tom je velké téma v Reflexu, který dnes vychází.Klíčová slova: rxrx, ivanhamsik, uvodnik


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?
PREMIUM X Vztyčení majáku: Památník Tomáše Bati ve Zlíně se znovu probudil k životu
PREMIUM X Nezbytná sada demonstranta: Vyjádřete nesouhlas s Babišem originálními plakáty od Reflexu!

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější