nahoru

TOP 09 vyhlásila válku živnostníkům

Jan A. Novák17. května 2012 • 06:00
Peníze
Peníze
• foto: 
Profimedia.cz

Mlha tvořená bizarními mediálními tanečky českých politiků zdařile ukrývá věci podstatné — mezi nimi i tažení údajně pravicové strany TOP 09 proti živnostníkům a drobným podnikatelům.


Strana TOP 09, jejíž předvolební marketing stavěl především na střední vrstvě, po uchopení kormidla dramaticky obrátila kurs. Znepokojuje ji růst počtu osob samostatně výdělečně činných a rozhodla se s tímto buržoazním zlem bojovat.

 

Inspirací jí zřejmě byl sám veliký Vladimír Iljič, který v Rusku také likvidoval soukromé podnikatele pod záminkou, že jsou to šmelináři; představitelé TOP 09 zase tvrdí, že „takzvané osoby samostatně výdělečně činné“ provozují švarc systém. A protože se to těžko dokazuje, tak raději zlikvidují všechny.


Zdeněk Juračka, jenž kandiduje do Senátu s podporou TOP 09, přímo říká: „Kvůli růstu počtu takzvaných OSVČ se v roce 2012 vybere na zdravotním a sociálním pojištění o 10,4 miliardy méně.“ A odborářský boss Jaroslav Zavadil mu tleská: „Jsme rádi, že na to přišli i zaměstnavatelé.“


Pan Juračka je totiž také předseda Svazu obchodu a cestovního ruchu — což je jaksi mimochodem organizace sdružující především velké řetězce, kterým konkurence drobných živnostníků, obchodníků, podnikatelů a dalších OSVČ pochopitelně vadí nejvíc.


TOP 09 na jejich potírání jde s vervou vpravdě revoluční: aby vymýtila švarc systém, chce pro jistotu zvednout odvody na zdravotní a sociální pojištění všem osobám samostatně výdělečně činným. „Když se kácí les, létají třísky,“ to říkal Lenin, nebo Stalin?


Nápad má podporu jak ministra zdravotnictví Leoše Hegra, tak i ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka. Hádejte, z které jsou strany? Jestli se zadaří, bude se i jen minimální záloha pohybovat okolo 8000 Kč měsíčně, což je v podmínkách krize v podstatě likvidační. Nejen pro provozovatele švarc systému, ale i pro OSVČ jako takové.


Budeme tedy slavit nový Den znárodnění? Asi ne, protože noví soudruzi nejsou takoví břídilové a svými skutky se nechlubí. Ani nemohou, vždyť přece jsou pravicově smýšlející ...


Střední třída vždycky byla trnem v oku mocných: lidé, kteří jsou svobodní, nezávislí, umějí se o sebe postarat, a tudíž se ani ničeho nedoprošují. Za den volna navíc, odborářskou rekreaci ani pastelkovné je nekoupíš — tak co s nimi. Když je ještě nejde zavřít (o to se možná postarají kolegové z Parlamentu po příštích volbách), tak je zatím aspoň oškubeme. Ještě rádi přilezou prosit o pohodlné místo na úřadě nebo v nějaké korporaci.

 

 Že stát dlouhodobě živí spíš OSVČ než nadnárodní giganti, kteří se s lehkostí ptáků přesouvají vždy do krajin, kde jim politici podkuřují nejvíc? Možná — ale nás politiky přece nějací zedníci, truhláři, hokynáři, farmáři, doktoři, umělci a podobná svoloč nesponzorují. Pryč s nimi. Ostatně lid nám zatleská, protože česká závist pracuje pro nás.


Znovu se tak potvrzuje, že tu není levice a pravice, ale jen jakési pokračování někdejší Národní fronty jinými prostředky: konglomerát státostran předstírajících pluralitu, ve skutečnosti však svorně směřujících k jedinému cíli: společnosti, kde budou jen korporace a zaměstnanci. Což se v podstatě rovná totalitě — byť s konzumní tváří.

Jan A. Novák


Klíčová slova: rxrx, jannovakDiskuse ke článku

 

Nejčtenější