„Mrtvý kůň je jen mrtvý kůň, který bohužel tragicky zemřel"“ | Reflex.cz
nahoru
Úvodník Ivana Hamšíka

„Mrtvý kůň je jen mrtvý kůň, který bohužel tragicky zemřel"“

Ivan Hamšík29. března 2012 • 06:00
Úvodník
Úvodník
• foto: 
Isifa.com

Pavel  Bém nevidí na klientelistickém řízení Prahy nic špatného a domnívá se, že takhle fungují tisíce manažerů. V rozhovoru pro Reflex se přirovnává k obětem antisemitských válek. Všichni ostatní si myslí, že se pomátl na rozumu.

 

Šifry, ve kterých mluvil s Romanem Janouškem, nejsou žádné šifry. Mrtvý kůň je jen mrtvý kůň, který tragicky zemřel, protože se mu zauzlila střeva. Lyžařské boty a ledničky na víno si přece každý nechává kupovat od kamarádů. Navíc to není trestný čin, tak čemu se pořád divíte?

 

Gauner Roman Janoušek jezdí opilý, poráží lidi, ale poslušně vždycky zastaví na červenou. S policisty mluví jako hodný strejda, který se na ně nezlobí, že ho zastavili. Je překvapivě brzy propuštěn a policie, místo aby zavřela viníka, začne před ním chránit oběť, kterou přejel. Policejní prezident místo toho, aby zasáhl, zdlouhavě zjišťuje, jak jeho podřízení postupovali. Mám obavy, že kdybychom se ho zeptali, kolik je hodin, zabere mu několik dní, než si tento údaj ověří.

 

Premiéru Petru Nečasovi trvá nekonečně dlouho, než se k Bémovi razantně vyjádří, a všichni si říkají: Na co, proboha, čeká?

 

Všechny tyto scény připadají obyčejným lidem hanebné a do nebe volající, kdežto účastníci se upřímně diví, čemu se divíme. Ten jejich podivný svět totiž přesně takhle vypadá, žijí v něm dlouhá léta, den co den, a myslí si, že je to normální.

 

Odtrženost politiky od normálního světa už nemůže být větší. Lidé jsou naštvaní, zkusili u voleb něco změnit, ale dočkali se jen šaškovské strany Věci veřejné. Teď už nemají co zkusit. Nemá je kdo utěšit.

 

Všichni tedy víme, co nechceme, ale široko daleko není už vůbec nic a nikdo, koho bychom chtěli.

 

Z naštvanosti vznikají demonstrace a výzvy podivných uskupení, které jsou tak hloupé jako jejich názvy.

 

Pořád si myslím, že je nejlepší mít dvě velké politické strany s dlouhou historií a členskou základnou. Ty by ovšem ke své očistě potřebovaly spáchat rituální sebevraždu a poslat polovinu svých tváří na Pankrác, kde by mohly pokračovat ve hře na Mazánka s Kolibříkem.

 

Naštěstí je tady aspoň žena, která si nenechá líbit aroganci frajera v porsche, a mladík, který ho pronásleduje ve fabii. To nám zatím jako naděje musí stačit.

 

Pavel Bém exkluzívně pro Reflex: Byl jsem politicky zavražděn
Jiří X. Doležal 28. března 2012 • 17:02

Pavel Bém exkluzívně pro Reflex: Byl jsem politicky zavražděn

Jak utopit doktora Béma
Bohumil Pečinka 28. března 2012 • 17:04

Jak utopit doktora Béma

Béma před volbami podpořili Sámer Issa i Anife Vyskočilová. Podívejte se na jejich…Klíčová slova: rxrx, ivanhamsik, uvodnik


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč premiér Babiš přistoupil na vedoucí úlohu prezidenta v politickém systému země
PREMIUM X Karel Steigerwald: Léto horké nebo studené, nikdo nic neví
PREMIUM X Helmut Newton: Fotograf, před jehož objektivem ochotně zapózovala každá žena
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: V čem Češi vynikají? Obrana specifickým humorem a spotřeba alkoholu
PREMIUM X Karel Gott mit uns! Mistr jako zdroj inspirace a humoru...

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější