Piráti vyhrožují, že vypnou internet. Jsou to teroristi | Reflex.cz
nahoru

Piráti vyhrožují, že vypnou internet. Jsou to teroristi

Jan A. Novák28. února 2012 • 06:00
Anonymous
Anonymous
• foto: 
Archív

Anonymous hrozí, že koncem března ukáží světu svoji sílu tím, že vyřadí celý internet. Možná je to jen snaha upoutat pozornost, možná plané vychloubání, v každém případě je to ale prohlášení užitečné: ukazuje nejen kým doopravdy jsou, ale hlavně kam směřují.

 

Nerado se to slyší, ale radikální bojovníci za svobodu čehokoliv (internet nevyjímaje) jsou sice osoby po smrti často uctívané, za živa však obvykle pramálo úctyhodné. Psychiatr, který by se odvážil diagnózy (což se z mnoha důvodů moc nedoporučuje) by asi pravil, že jde o jedince nestandardní či akcentované, přeloženo do běžné řeči o tvory, kteří by měli problém v jakékoliv společnosti. Lid prostý to charakterizuje slovy "roste pro šibenici" - což se v dobách syrovějších nezřídka plnilo doslova. A záleželo přitom jen na úhlu pohledu a historických okolnostech, zda byl dotyčný za krk či žebro zavěšen jako mučedník nebo jako nebezpečný psychopat, což jde ruku v ruce mnohem častěji, než jsou milovníci černobílé historie ochotni slyšet.

 

Dnes už se nevěší (ponechme stranou úvahy, zda je to dobře či ne), diagnóza notorického rebela však zůstává stejná: bojovat musí, i kdyby nebylo proti čemu. Nemiluje drobnou reformní práci, protože mu nejde o výsledek, ale o radikální akci. Musí to prostě pořádně bouchnout za hlasitého úžasu publika. K tomu potřebuje viditelný symbol jako cíl destrukce. Pro Herostrata to byl Artemidin chrám, pro pařížskou lůzu Bastila a král, pro bolševika Zimní palác, pro Gavrilo Principa arcivévoda Franz Ferdinad d‘Este, pro Usámu WTC... A pro Anonymous rovnou celý internet.

 

Svádí to ke konstatování, že ničitelé symbolů jsou prosté duše ovládnuté atavistickým pudem útočit na to, čemu nerozumí - v dnešním případě na společnost tak složitou, že pochopit ji opravdu není snadné. To ale platí jen o pěšácích. Ti, kteří je vedou, dobře vědí, kam herostratovský akt povede: teprve on zpětně legitimizuje jejich boj. Establishment totiž má tváří v tvář teroru jen dvě volby a obě mu podrážejí nohy. Buď neudělá nic a tím ztratí legitimitu, protože neochrání své věrné. Nebo zasáhne, čímž jaksi dodatečně naplní tvrzení teroristů o tyranii - a opět ztratí příznivce. Opravdu šikovný "bojovník za svobodu" nakonec ještě prohlásí, že akt terorismu vlastně ve skutečnosti tajně inicioval tyran...

 

Úspěšné revoluce mají stále stejný průběh: akce - reakce - silnější protiakce - silnější reakce... což je možno libovolně stupňovat až do konečného vítězství. Pak většinou přijde revoluční teror a systém, proti kterému byl ten původní ještě velmi osvícený. Jestli chcete nějaký opravdu čerstvý příklad, pak stačí připomenout facebookové jaro v arabských zemích.

 

Duely Reflexu. S kým byste chtěli uvíznout ve výtahu?

 

Ať už Anonymous internet vypnou nebo nevypnou, establishmentu nezbude než na hrozbu odpovědět, protože bez internetu se (na rozdíl od Bastily) opravdu neobejdeme. Piráti konečně budou tam, kde chtějí: v roli bojovníků za svobodu. A jejich hnutí se bude radikalizovat, protože přitáhne další psychopaty všeho druhu. Včetně takových, kteří donedávna sotva věděli, kde je klávesa Enter.

 

Myslíte, že slyším trávu růst?

 

Přečtěte si diskuse pod kterýmkoliv článkem na téma Anonymous. O nutnosti revoluce, krvavého zúčtování a nemilosrdné fyzické likvidace (finančníků, kapitalistů, Židů, bohatých, šikmookých...) tam toho najdete opravdu hodně, včetně návodů, jak na to. Je úplně lhostejné, že ti původní piráti to mysleli dobře, že to byli slušní lidé, kterým (oprávněně) vadily snahy cenzurovat internet. Po prvním radikálním gestu se jim hnutí vymkne z rukou. A později ty slušné každá revoluce obvykle semele ze všeho nejdřív.

 

UPOZORNĚNÍ: Anonymous na svém oficiálním účtu na sociální síti Twitter popřeli, že by se chystali zaútočit na páteřní servery internetu.

Jan A. Novák


Klíčová slova: rxrx, jananovakDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,640
22,790
29,590
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější