Krize? Jaká, sakra? | Reflex.cz
nahoru

Krize? Jaká, sakra?

Petr Holec13. listopadu 2011 • 06:00
Krize
Krize
• foto: 
Profimedia.cz

Média našla dalšího strašáka, co dobře prodává: krizi. Krizi máme podle novinářů, kteří zpravidla mívají krizi v hlavě, všude. Opravdu ji budeme mít, i jestli si ji stále budeme tolik přát.

 

Ano, svým způsobem krizi máme. Můj starý akademický slovník cizích slov ji například literárně definuje jako „vrcholící rozpor protikladných sil“, poslední dobou řekněme třeba prezidenta Václava Klause a rozumu. Případně ekonomicky coby „světový historický proces zániku kapitalismu a vzniku socialismu“, má milovaná poučka ze socialistického dětství.

 

Ostatně tu jsem hojně slyšel jako zbožné přání na víkendové programové konferenci ČSSD, tedy je-li strana (ne)vedená mutujícím Bohuslavem Sobotkou něčeho jako program schopná. Program totiž nevznikne tím, že roztrháte program někoho jiného – třeba vlády. Nebo že si na konferenci pozvete filozofa Václava Bělohradského, jemuž nikdo v sále nerozumí.

 

ANKETA: Vyberte nejlepšího tuzemského moderátora politických diskuzí

 

Jinak ale - samozřejmě až na výjimky zemí sousedících s mořem - žádnou krizi zatím nemáme. A dokonce nemáme ani recesi, z definice logicky méně než recese. Například mediálně nonstop fackovaná eurozóna hospodaří jako celek vyrovnaněji než USA, Velká Británie či Japonsko; zhruba do ní přichází stejně zboží, jako z ní vychází. A podobně s penězi; i zde je saldo plus mínus vyrovnané. Ať už Řecko bankrotuje více či méně.

 

Krizi ani recesi (znovu až na notorické výjimky jako např. Řecko či Itálie) nepředpovídá ani poslední pesimistická prognóza EU: letos má eurozóna růst - byť mizerných - 1,5 procenta, příští rok pak ještě mizernější půl procento. Německo, s nímž my ožíváme i umíráme, čeká 0,8 procenta. Ano, je to v podstatě nic. Technicky ale stále nejde o recesi, natož o krizi. Krizi budeme mít, až se Jiří Paroubek znovu stane premiérem.

 

Ne že by především bohatý svět neměl velký problém s rostoucími nejen státními dluhy, na nichž systematicky pracuje desetiletí. Ne že by velký problém nemělo euro. Ne že by velký problém neměly finanční trhy, ty zvlášť: díky eurosummitům vím už i já, směšně malý investor, co to znamená být jeden týden žebrák a druhý týden vcelku solventní člověk, co se za sebe nemusí stydět. A ne že by svět nemohl do skutečné krize upadnout: všichni známe politiky.

 

VIDEO: Projeďte si Spojené státy. Bude vás to stát jen 5 minut

 

Zatím ale máme hlavně psychologickou krizi: krizi v hlavě. Problém je, že ta nás podvědomě připravuje na skutečnou krizi v peněžence, čímž k jejímu vzniku velmi aktivně napomáhá. Obvykle omezením utrácení, když je to nejméně potřeba. Případně programovými konferencemi ČSSD, kde o ekonomice blábolí lidé, co neznají rozdíl ani mezi slovy „ekonomika“ a „ekonomie“.

 

Ano, málokdo by dnes na ekonomiku vsadil, vyhlídky skutečně nejsou nejlepší. Už ani my nejsme „ostrůvkem prosperity a stability“, za což by si bavičské duo Topolánek-Kalousek zasloužilo státnický pomník. Nicméně za to, jestli do krize nakonec opravdu upadneme, si budeme kvůli strašení krizí moct i sami.       Klíčová slova: rx, , ,


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč premiér Babiš přistoupil na vedoucí úlohu prezidenta v politickém systému země
PREMIUM X Karel Steigerwald: Léto horké nebo studené, nikdo nic neví
PREMIUM X Helmut Newton: Fotograf, před jehož objektivem ochotně zapózovala každá žena
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: V čem Češi vynikají? Obrana specifickým humorem a spotřeba alkoholu
PREMIUM X Karel Gott mit uns! Mistr jako zdroj inspirace a humoru...

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější