Guvernér ČNB Aleš Michl

Guvernér ČNB Aleš Michl Zdroj: Blesk / Tonda Tran

Guvernér ČNB Aleš Michl přivítal v bance premiéra Fialu
Guvernér ČNB Aleš Michl přivítal v bance premiéra Fialu
Guvernér ČNB Aleš Michl přivítal v bance premiéra Fialu
Guvernér ČNB Aleš Michl
4
Fotogalerie

Lenka Zlámalová: Guvernér Aleš Michl si staví v ČNB nové mocenské centrum

Devátého dubna slavilo v brněnském divadle Husa na provázku státní zastupitelství třicáté výročí. Na sociálních sítích se pochlubilo, že se mu podařilo na oslavy přilákat významné osobnosti. Připojená fotka z prvních řad ukazuje ministra spravedlnosti Pavla Blažka, předsedy nejvyšších soudů, zástupce policie, advokátní komory. Ti všichni jsou citovaní i v oficiální zprávě, kterou k tomu na sociálních sítích Nejvyšší státní zastupitelství vydalo. V první řadě sedí i muž, který se na právnických akcích běžně neobjevuje. Guvernér České národní banky Aleš Michl. Hned vedle Nejvyššího státního zástupce Igora Stříže. Ob židli od guvernéra sedí bývalý šéf protokolu prezidenta Miloše Zemana Vladimír Kruliš. Už nějakou dobu nový šéf Michlovy kanceláře. A za současným Nejvyšším státním zástupcem jeho předchůdce Pavel Zeman.

Ten se koncem března rozloučil s rolí státního zástupce. Posledních několik let od své rezignace byl běžným žalobcem Nejvyššího státního zastupitelství. V roce 2022 ho vláda Petra Fialy nominovala do funkce soudce Mezinárodního trestního soudu v Haagu. Když se koncem loňského roku na shromáždění v New Yorku o soudcích hlasovalo, Pavel Zeman neuspěl. Na konci ledna letošního roku podal rezignaci na post zástupce. Tu opustil koncem března.

A zamířil do České národní banky, kde se stal poradcem guvernéra Aleše Michla. Na starosti by měl mít mimo jiné kybernetickou bezpečnost. Přestupy bývalých žalobců a policistů je vždy potřeba sledovat s mimořádnou ostražitostí. Disponují tolika citlivými informacemi jako málokdo jiný. Za bezpečnou dobu, kdy ty informace, jež mají, fakticky přestávají být aktuální, se považuje pět let.

Nástup někdejšího nejvyššího žalobce do vedení klíčové finanční instituce není nelogický. Vedle měnové politiky je klíčovou doménou centrální banky regulace a dohled nad finančním trhem. Bankami, pojišťovnami, záložnami, ale také třeba splátkovým prodejem nebo směnárnami. První instancí, která je často schopná odhalit podivné transakce nebo chování, může být právě dohled centrální banky. Proto se tady může právník se zkušeností Pavla Zemana z trestních řízení hodit.

Na druhé straně je jeho nástup potřeba vidět v širším kontextu personální politiky guvernéra Aleše Michla. Ten má zjevně slabost pro osoby, které by se bankovní terminologií daly označit jako „politicky exponované“. V čele Michlovy kanceláře stojí bývalý šéf protokolu prezidenta Miloše Zemana Václav Kruliš. Teď přichází jako poradce někdejší nejvyšší žalobce. Nedá se to smáznout slovy o trafikách. Tito lidé mají zcela jistě spoustu velmi specifických schopností, informací a společenských kontaktů, které mají svou hodnotu. Sám Aleš Michl byl před příchodem do křesla guvernéra výrazně politicky exponovanou figurou. Někdejší poradce Andreje Babiše v dobách, kdy ještě býval ministr financí. A pak moderátor prvního Babišova facebookového pořadu Babišova kavárna, předchůdce pozdějšího Čau, lidi.

Politickomocenské sítě jsou zjevně Michlovou specialitou a využívá obrovský manévrovací prostor a svobodu, kterou k vytváření takových vazeb v centrální bance má. Nemusí na tom být nic špatného. Jen si zaslouží bedlivě sledovat, kdo tvoří nejbližší mocenský okruh jednoho z nejmocnějších lidí v zemi. Je to stejné, jako kdyby někdo podobných formátů nastoupil třeba na Ústavní soud.

Taková koncentrace exponovaných figur se zatím v České národní bance neobjevovala za žádného z předchozích guvernérů. A to dva z nich, Josef Tošovský a Jiří Rusnok, byli před nebo po kariéře bankéře i politiky. Konkrétně předsedy úřednických kabinetů.

Centrální banka je přesně tou institucí, která nejlépe funguje, když se o ní nemluví. Protože v té chvíli zjevně dobře plní všechny své role, a nikoho proto nezajímá. Plní jak hlavní ústavní roli toho, kdo zaručuje cenovou stabilitu, tak regulátora, který drží pevně v rukou stabilitu bank a dalších finančních institucí.

Aleš Michl na rozdíl od svých předchůdců stojí v čele banky v době, kdy v zemi byla nejvyšší inflace v historii. Takže je přirozeně pod výrazně silnější kontrolou. Až se bankovní radě bude dařit držet stabilní ceny, zájem a ostražitost přirozeně opadnou.