nahoru

Na kremelské vlně. Kdo se v Česku distancuje od Putina, ale současně šíří jeho propagandu?

Jiří Sezemský 3. května 2022 • 13:30
Okamura a Filip – bratři v ruském triku
Okamura a Filip – bratři v ruském triku
• foto: 
Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Místní prokremelská scéna byla po zahájení války paralyzovaná. Vojenskou invazi na Ukrajinu čekal málokdo, což se projevilo v nehraném šoku klíčových podporovatelů „rozumné“ spolupráce s Ruskou federací v čele s oběma prezidenty.

Během několika týdnů však došlo k obratu, a i když se pátá kolona nekonsolidovala v plné síle, část z ní nadále kopíruje ruskou propagandu.

Citelnou ránu jí ovšem zasadil prezident Miloš Zeman. Verbálně se odřízl od své donedávna připisované role nejvýraznějšího stoupence ruských zájmů. Svůj názorový veletoč zopakoval i v posledním vystoupení v televizní Partii.

„Je to člověk, který se dopustil zločinu proti míru, a zločin proti míru je synonymem válečného zločinu,“ řekl Zeman o Putinovi. „Útok na Ukrajinu zničí Rusko. Ekonomicky, politicky, reputačně. Není horší krok v zájmu ruského národa, a přesto se to stalo.“

„Kdyby Rusko nezaútočilo na Ukrajinu, budu i nadále tvrdit, že všechny významné země mají být ekonomickými partnery České republiky,“ odůvodnil prezident svůj obrat a připustil, že se dnes v této věci rozchází s Václavem Klausem.

Premium

Přečtěte si článek s předplatným Premium Plus

Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Reflex.cz
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější