nahoru

Vláda s důvěrou, Babišův mýtus „konstruktivní opozice“ a komediant Okamura

Jiří Sezemský 14. ledna 2022 • 16:00
Vláda s důvěrou, Babišův mýtus „konstruktivní opozice“ a komediant Okamura
foto: ČTK / Šulová Kateřina

Hlasování o vyslovení důvěry vládě Petra Fialy nepřineslo žádné překvapení. Voliči rozdali karty, rozhodnuto bylo předem a nový kabinet má volnou cestu plnit svůj program. Co tento maraton přinesl a co lze očekávat do budoucna?

Sněmovní většina je jasná, a proto jednání o důvěře vládě překvapilo jen svojí rekordní délkou. 23 hodin politické exhibice, rozložené do dvou dnů, překonalo dosavadní šestnáctihodinový rekord Babišovy menšinové vlády v lednu 2018. Důvěru tehdy nezískala a vládla poté půl roku v demisi.

Babišova žvanírna

Andrej Babiš od svého vstupu do politiky považoval parlament za „žvanírnu“ a ztrátu času. Nyní svoje slova potvrdil. Rozpravu ovládly desítky opozičních poslanců ANO a SPD, a i když obstrukce paří k parlamentnímu boji, přesáhly normální mez. Témata se monotónně opakovala a debata ve čtyři hodiny ráno skutečně nikoho nezajímá.

Laťku nastavili opoziční předáci Babiš a Okamura svými „fidelovskými“ projevy, jež měly hodně daleko k podané ruce, jak sliboval šéf ANO. Jeho zmatečné vystoupení, kdy neústrojně přeskakoval od myšlenky k myšlence, bylo směsicí oslavných pajánů své práce a ostré kritiky Fialovy vlády.

Babiš ukázal svoji strategii do budoucna. Jako virtuální mantru bude opakovat, že odevzdal stát v perfektním stavu, jeho nástupci vše pokazí a pokud se něčím budou moci pochlubit, slíznou jen smetanu díky jeho rozpracovaným plánům. Bude chtít vytěžit z nepopulárních kroků, vynucených jeho populismem. Vžije se do role kibice zásahu požárníků, hasících jím založený požár, a ještě bude přilévat olej do ohně.

Video se připravuje ...
Babiš ve Sněmovně šil do Fialy a spol. hodinu a půl: Schytal to „chaot“ Válek i BrnoVIDEO ČTK

Můžete se spolehnout?

Expremiér používal nedoložitelná hausnumera typu „EET přineslo do kasy 33 miliard korun navíc“ a napadal nový kabinet kvůli problémům, jež do značné míry sám nadrobil. Patří sem zdražování, kynutí byrokracie a státního sektoru, zadlužování, nebo jím odsouhlasený klimatický plán Green Deal bez dopadových studií na domácí průmysl a společnost.

„Můžete se spolehnout, že budeme konstruktivní opozice. Záleží nám na tom, aby naše země prosperovala. Je to společný cíl,“ uvedl Babiš a vzápětí svoje slova popřel. Bylo by velmi pošetilé jeho slovům uvěřit. Nikdy slovo nedodržel a veškeré úsilí podřídil svému momentálnímu prospěchu.

V parlamentní show nezůstal pozadu ani Tomio Okamura, jenž přebírá štafetu agresivnější podoby Miroslava Sládka. Hnutí SPD zůstává na svém. V minulém volebním období často podporovalo Andreje Babiše, a pokud by byla politická vůle, kdykoli by nahradilo toleranci jeho vlády komunisty.

Okamura jako Sládek

Dvojí metr Okamury, jenž se dnes pokouší zastřešit antivaxerskou scénu, se projevil i v jeho snaze spojit hlasování o důvěře vládě s iniciací parlamentní vyšetřovací komise ke sponzorským darům hnutí STAN. Některé pocházejí z kyperských účtů a údajně za některými stojí i trestně stíhaný podnikatel. Jistě je v zájmu STAN, aby v této věci rozptýlilo všechny pochybnosti, i když nikdo nedoložil porušení zákona.

Současně ovšem platí pokrytectví šéfa SPD, jenž v minulosti blokoval obdobnou snahu tehdejší opozice. Chtěla zřídit vyšetřovací komisi, jejímž úkolem měla být kontrola podezřelých nákupů ochranných pomůcek čínské provenience v miliardových objemech, nezřídka přes neprůhledné schránkové firmy v daňových rájích.

Jen mediální exhibice

Hnutí ANO tehdy společně s SPD vznik komise nepodpořilo. „Vyšetřovací komise nikdy nic nevyšetřila a byla by to jenom mediální exhibice, nadávky a invektivy,“ tvrdil Okamura. „Poslanecká sněmovna nemá aparát, nemá auditory, nemá na ně ani vyčleněné prostředky,“ vysvětloval. Nákupy měl podle něj prověřit Nejvyšší kontrolní úřad, což se také stalo, s velmi tristními závěry.

Okamura se později nezabýval ani aférou Pandora Papers, v níž uvízl i Andrej Babiš jako majitel neprůhledných firem, přes které z nejasných důvodů prohnal stovky milionů korun kvůli nákupu luxusních nemovitostí ve Francii. Zpochybnil tak do té doby veřejně prezentovaný výkaz svých osobních příjmů.

Komediantství šéfa SPD v roli „strážce čistoty“ stranického financování vrcholí připomenutím jeho konfliktu s představiteli Úsvitu přímé demokracie, předchůdce SPD. Okamura byl v březnu 2015 vyloučen z poslaneckého klubu Úsvitu kvůli podezření z „tunelování“ hnutí, což sám označil za puč kmotrů spojených s Věcmi veřejnými.

Video se připravuje ...
Pirátka na „školení“ u Okamury. Šéf SPD cvičil Richterovou ve vedení schůze o důvěře

Babiš hraje o všechno

Nehledě na tyto souvislosti musí současná koalice v obecné rovině počítat s tím, že její voliči jsou náročnější i na etická pravidla, než skalní sympatizanti populistů Babiše a Okamury, s nimiž nehne téměř nic.

Plány Fialovy vlády, nyní už s důvěrou, jsou ambiciózní. O tom, že se mění časy, svědčí změny ve Strategickém plánu dotačních pravidel, připraveném bývalým ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem, který by poškodil většinu malých a středních zemědělských firem ve prospěch obřích agroholdingů.

Tento dokument měl být odeslán do konce roku do Bruselu. Podařilo se ho však k velké nevoli skupiny agrobaronů zachytit a na poslední chvíli přepracovat podle koaličního programu, podporujícího malé a středně velké farmy.

Oligarcha hraje o všechno, a o to více podobné kroky vybudí agresivitu jeho komparzu nejen ve sněmovně, ale i v navázaných zájmových a lobbistických kruzích. Stále mu hrozí vězení a ohroženy jsou i ekonomické zájmy jeho holdingu, bohatě těžícího z veřejných penězovodů.

Hnutí ANO s Andrejem Babišem stojí a padá. Učiní vše pro to, jako doposud, a názorně to ukázala parlamentní rozprava k důvěře vládě, aby jeho zájmy ochránilo a v ideálním případě ho katapultovalo na Hrad. Mýtus „konstruktivní opozice“ je jen fiktivní vějičkou pro veřejnost.
Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější