nahoru

Fialova vláda řeší covid po babišovsku. Válek je jen další komik v řadě

Dušan Šrámek 10. ledna 2022 • 12:20
Fialova vláda řeší covid po babišovsku. Válek je jen další komik v řadě
foto: ČTK / Deml Ondřej

S nástupem vlády Petra Fialy se pojily naděje, že padnou všechny nesmyslné restrikce, zmatená a nelogická rozhodnutí, klaunské výstupy ministrů zdravotnictví.  Téměř nic z toho se zatím nesplnilo kromě toho, že vláda neprodlužila nouzový stav. Dál už je to ale jedna pohroma za druhou.

Ještě před Vánoci vydala vláda mimořádné opatření určující počet míst u stolu a rozestupy v hospodách. Skutečně vhodný materiál k silvestrovskému obveselení.

Dalším z nesmyslů je i povinné testování školáků dvakrát týdně. Záchyt nula nula nic, ale vláda vypadá akční. A hlavně že se dál sypou penízky kdovíkam a kdovíkomu.

Vládě se musí uznat, že opravdu zrovnoprávnila očkované a neočkované v tom, že pokud onemocní covidem, musí do karantény ti i oni.  Ovšem jen na pět dní.  Po této krátké době nicméně mohou být obě skupiny infekční. Jaký tedy má takové opatření význam?  Inovativní ovšem je, že zaměstnanec v krizových profesích bude trávit karanténu v práci, jak nám sdělil ministr Válek. Znamená to tedy, že tam bude zalígrovaný nonstop celých pět dní, nebo jak to vlastně myslel? Rodina mu bude mávat pod okny a čekat, až se po pěti dnech otevřou brány a vrátí se živitel domů jak z kriminálu? A pokud půjdou pozitivní karanténovat do zaměstnání, budou tam muset zůstat i ti zdraví, co s nimi přijdou do styku? „Dobrý den, hasiči? U nás hoří!“ „Sorry, ale my jsme tu všichni v karanténě.“  Válkovými výroky se už baví internet, stejně jako u ministrů zdravotnictví z Babišovy líhně.

Jedno z nejostudnějších mimořádných opatření je kontrola zákazníků restaurací a služeb ze strany personálu, které nic nepřináší v boji proti epidemii, jen protiústavně přenáší povinnosti státu na podnikatele. Namísto toho, aby toto ostudné opatření vláda zrušila hned druhý den, naopak jej zpřísnila. Od 3. ledna 2022, aniž byla podnikatelská veřejnost včas, s předstihem a zdůvodněně informována, musí nově kontrolovat a lustrovat své klienty a zákazníky prostřednictvím mobilní aplikace ministerstva zdravotnictví. „To považujeme za pokračování cíleného nátlaku zejména na drobné podnikatele a živnostníky, jako jsou například provozovatelé kadeřnictví, restaurací, sportovišť a mnoho dalších.

Žádný podnikatel ani jeho zaměstnanec není dráb, aby dělal „špinavou práci“ za úředníky a státní orgány,“ píší kvůli tomu Válkovi Podnikatelské odbory.“

Samostatnou kapitolou je vyhláška o povinném očkování, u níž se nastupující Fialova vláda dušovala, že ji zruší. „V tom zákonu je velmi správné, že to očkování je nepovinné. Kdyby bylo povinné, tak budu první, který se tady připoutá od pasu nahoru nahý před tady tuto sněmovnu a nepustí sem ministra,“ vykřikoval melodramaticky současný ministr zdravotnictví při přijímání zákona ve sněmovně. Pohled na statečného polonahého Válka, jak se sám před sebou připoutává u sněmovních vrat, by jistě vstoupil do dějin parlamentarismu. Přitom tlak proti povinnému očkování stoupá každým dnem. Vedle významné části lékařů a zdravotníků, právníků, různých iniciativ, zástupců hasičů i policistů se nyní přidávají i senátoři. Část z nich, v níž jsou zastoupeny všechny koaliční kluby, už podala ústavní stížnost za zrušení vyhlášky a zároveň poslala Fialovi a Válkovi dopis, aby vyhlášku zrušil. Vůči vládě tak vzniká už i vlastní politická opozice. Uvidíme, jak se s tím problémem vyrovná, nicméně zatím stále jede ve vyjetých babišovských kolejích. 

Video se připravuje ...
Koronavirus: mutace OmikronVIDEO Videohub

Dušan ŠrámekPrezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější