nahoru

Nová německá vláda bude politicky nebinární, křehká a hodně nazelenalá

Viliam Buchert 26. září 2021 • 19:50
Nová německá vláda bude politicky nebinární, křehká a hodně nazelenalá
foto: ČTK

Německé volby skončily pro dva hlavní politické hráče, kteří jsou i dnes ve vládě (CDU/CSU a SPD) vyrovnaným výsledkem. Kdo bude novým kancléřem proto zatím nevíme. Ani netušíme, jaké strany budou v novém kabinetu. Některé věci se ale odhadnout dají – Německo bude dál plout na velké zelené vlně, bude se pohybovat v politickém středu a vláda bude hodně křehká.

Přestože první odhady v neděli večer ukazovaly vyrovnaný stav hlasování pro středovou CDU/CSU a sociálnědemokratickou SPD, podobně jako loni v USA o konečném výsledku rozhodnou korespondenční hlasy, který je letos v Německu až kolem 40 procent. Trendy a možnosti budoucího vládnutí u našich sousedů, kteří se loučí s dlouholetou kancléřkou Angelou Merkelovou, jsou jasné již teď.

Nuda a kancléřská šeď

Předvolební kampaň byla velmi nudná, chyběly třaskavé střety a stejné to bylo i ve sledovaných televizních diskusích, u kterých se člověku chtělo spát. Všichni se tvářili, že chtějí trochu něco jiného, ale u největších stran chyběla smysluplná polarizace názorů. Většina německých politiků chce například zabránit klimatickým změnám, ať to stojí, co to stojí. Vedla se také dlouhá diskuse o výšce daní, ale konkrétní návrhy nebyly od sebe daleko.

I to je důsledek vládnutí Angely Merkelové, která otočila kormidlo kdysi pravicové a konzervativní CDU do středu. Nakonec v něm skončila i sociální demokracie (SPD), levice (Zelení) i poněkud snobští němečtí liberálové (FDP). Právě kvůli tomu jsou možné různé povolební koalice.

Už před čtyřmi lety jsme ale viděli bolestný proces sestavování vládní koalice mezi CDU/CSU, FDP a Zelenými, který  zkrachoval. To samé můžeme čekat teď. Tedy úmorná a dlouhá jednání o nové vládě.

Nejvážnějšími kandidáty na kancléře jsou sociální demokrat Olaf Scholze a Armin Laschet z CDU. Ani jeden z nich ovšem není skutečný velký vůdce, jsou to němečtí Petrové Fialové.

U toho ještě musíme upozornit, že v roce 2002 se za vítěze hned po uzavření volebních místností prohlásil kandidát CDU/CSU Edmund Stoiber, ale po sečtení všech hlasů o pouhých šest tisíc hlasů vyhrála SPD a kancléřem se stal Gerhard Schröder. V roce 1976 získal Helmut Kohl z CDU dokonce 48,6 procenta hlasů, ale v Bundestagu pak SPD a FDP společně zvolily kancléřem jeho konkurenta Helmuta Schmidta. Takže nelze předbíhat ani teď a říkat, kdo bude v čele kabinetu.

V každém případě bude nová vláda křehká a náchylná k problémům, protože bude chybět pevná ruka Merkelové, která dokázala „vyřídit“ své konkurenty tahy v zákulisí.

Co čekat z Berlína?

Od nové vlády v Berlíně nečekejme žádné extravagantní kroky a revoluce. Němci mají rádi svůj klídek a pro většinu voličů je podstatné udržení vysoké životní úrovně. Nechtějí otřesy. Proto i v neděli rozdělili hlasy rovnoměrně největším stranám. Cokoli by vážně ohrozilo zavedené pořádky, nebude akceptováno. Už v roce 1957 vyhrál volby slavný německý politik Konrad Adenauer s heslem „Žádné experimenty“. A to pořád platí.

Několik vážných otázek se nad fungováním Německa ale vynořuje.

Dokáže si udržet své vedoucí postavení v Evropské unii? Protože Němci kromě politiky určují trendy také v módní oblasti klimatu, nových technologií i obchodu. Dělají to někdy i bez ohledu na to, zda se to jejich spojencům líbí. S novým kancléřem, ať už to bude kdokoli, to budou mít Němci po Merkelové v EU daleko těžší.

Pokud jde o celosvětovou politiku, tak je otázkou, jak chce dál Německo kvůli byznysu udržovat svůj pořád vstřícný vztah k stále asertivnější a rozpínající se Číně a přidrzlému Rusku. Zda to vůbec lze. V každém případě budou ruský prezident Vladimir Putin a jeho čínský kolega Si Ťin-pching, ale i Joe Biden z Bílého domu, vývoj pozorně sledovat a budou připraveni vrhnout se na vládu v Berlíně při sebemenším náznaku jakékoli slabosti.

Pokud se něco nezmění, bude to vztah k České republice. Důvod je jednoduchý. Jsme sice pro Němce významný a důležitý obchodní partner, ale jinak je moc ani netrápíme, ani nezajímáme. Naštěstí… 
Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější