nahoru

Maláčová a Stropnický zvedli tradiční agendu ČSSD. To progresivisté neodpouštějí

Oldřich Tichý 27. července 2021 • 13:30
Maláčová a Stropnický zvedli tradiční agendu ČSSD. To progresivisté neodpouštějí
foto: Profimedia

Nenávistná bouře v médiích a na sociálních sítích, v jejímž epicentru se v minulých dnech ocitli Jana Maláčová a Matěj Stropnický, je předvídatelným, leč nezaslouženým důsledkem toho, jak vypadá tuzemská mediální krajina. Ta je většinově nakloněna všemu alternativnímu a progresivnímu a naopak se staví rezervovaně až odmítavě k čemukoliv konzervativnímu, tradičnímu. A zájem o lidi z fabrik a jejich pracovní podmínky (ať již třeba sebenešikovněji prezentovaný a nejspíš i předvolebně vypočítavý) je čítankovou ukázkou tradiční sociálně demokratické agendy.

Nejsem, nebyl jsem a snad ani nikdy nebudu voličem jakékoliv levice. Ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou z ČSSD nemám rád, nelíbí se mi její názory a odpuzuje mne její projev. Na Stropnického juniora, jejího spolukandidáta do podzimních voleb, mám názor ještě o dost vyhraněnější a raději ho ani nebudu prezentovat, abych nebyl ostrakizován za „hate speech“. Přesto mám potřebu se jich zastat – jestli si za něco z toho, co v politice udělali, nezaslouží dostat mediální nakládačku, pak za to, že se spolu se Státním úřadem inspekce práce (který je podřízený Malačové ministerstvu) zajeli podívat na kontrolu pracovních podmínek v jedné ze severočeských firem.

Jasně, ze strany obou politiků šlo zcela jistě o součást předvolební kampaně. Kritizovat to je ovšem vrchol pokrytectví. Totéž dělají – a kam paměť sahá, dělali – všichni politici, kteří k tomu mají příležitost. Nejrůznějších ministři se fotili při kontrolních dnech na nejrůznějších veřejných stavbách financovaných ze státních peněz, s náhle nabytou empatií a pozorností zkoumali životní podmínky babiček a dědečků v domovech důchodců, před volbami více než kdykoliv jindy zasypávali potenciální voliče dárky hrazenými z eráru… Ať už si o Maláčové a Stropnického účasti při kontrole pracovních podmínek myslíme cokoliv, na rozdíl od všech těch pastelkovných, slev na jízdné apod. alespoň nestála stát ani korunu.

V případě kritiky, jíž byli oba socdem politici vystaveni, jde ovšem o pokrytectví na druhou. Co myslíte, byly by odsudky dopadající na jejich hlavy stejně četné, ostré a jazyk kritiků stejně nesmiřitelný a břitký, kdyby se vyfotili například při kontrole dodržování práv Romů, gayů či třeba rovnoprávného postavení a odměňování žen? Byli by také komentátory v médiích a tvůrci veřejného mínění na sociálních sítích zleva doprava postaveni na pranýř, nebo by se spíš dočkali oslavného potlesku a uznalých komentářů? Nebyli by najednou místo padouchů, kteří „v předvolební kampani zneužívají státní kontrolu k vlastnímu zviditelnění“ naopak hrdiny, kteří „se nebojí jít s kůží na trh a poukázat na ožehavá témata“?

Odpovědět si může každý sám. Leccos ale může napovědět pohled do nedávné minulosti – zkuste zavzpomínat, zda byla tuzemská média sociálním demokratům více nakloněna, když v jejich čele stál Jiří Paroubek, který jako poslední předseda dával prioritu na tradiční/konzervativní socdem témata, nebo když Sobotka, Dienstbier, Petříček a další kormidlovali partaj k  tématům populárním zejména mezi městskými kavárenskými liberály.

To, že pod vedením mediálně proklínaného „dinosaura“ Paroubka získala ČSSD v roce 2010 přes 20 % hlasů a v čele s „moderními levicovými politiky evropského střihu“ to v roce 2017 dopracovala na 7 %, pak může být vysvětlením, proč se teď strana (nebo alespoň její momentálně viditelnější část) pokouší chytat stébla v podobě křečovitého návratu ke své tradiční agendě. Typické je, že ve veřejném prostoru se jí dostává více porozumění od konzervativců z pravé strany politického spektra, než od progresivních levičáků. „Vlastně bychom jako ODS mohli být Maláčové a Stropnickému vděční. Konečně politici ČSSD přišli s plnokrevným pravolevým střetem. Můžeme se proti jejich konání vymezit, kritizovat to, definovat na této cause sami sebe. U bezbarvých plků eurosvazáků typu Petříček to šlo hůř,“ konstatoval na Twitteru europoslanec a matador ODS Jan Zahradil.

Jana Maláčová a Matěj Stropnický se ve skutečnosti nedopustili nijak skandálního prohřešku. Jen si prostě – ač se to zdá právě u nich dvou stěží uvěřitelné – na vlastní kůži ověřili platnost dva roky starého bonmotu Václava Klause mladšího: Konzervatismus je punk dneška.

Video se připravuje ...
Prostor X: Rozhovor s Matějem StropnickýmVIDEO Prostor X
Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější