nahoru

Piráti nelžou, jsou stále proti systému. A navazují tam, kde se Babišův projekt zadrhnul

Petr Pešek 28. června 2021 • 06:00
Piráti nelžou, jsou stále proti systému. A navazují tam, kde se Babišův projekt zadrhnul
foto: Facebook - I. Bartoš

Je to levice, nebo pravice? Ve dnešní postideologické době je tahle debata většinou těžká, zvlášť pokud jde o nové strany. U Pirátů je to ještě složitější. Naštěstí dávají návodné příklady, takže není až tak složité je zařadit.

Pusťte nás na ně! Pirátská kampaň z předchozích voleb, která mířila proti všem – babišovsky řečeno „tradičním“ stranám - , by možná upadla v zapomnění. Pokud by na ni strana teď nenavázala podobně koncipovanou kampaní, kde připomíná „kauzy“ minulých let. Soláry, OKD, IPB, Pandury, lehké topné oleje, Janu Nagyovou…

Je to samozřejmě naprostý…eintopf. Ale má to i své pozitivní vyznění. Piráti se snaží etablovat jako solidní strana, které by se ani středoví voliči neměli bát. Občas dojde k ústřelu – různé výlevy proti NATO, vlastnictví bytů apod. Tady ale dokázali, že jsou konzistentní. A že současný politický systém vnímají jako nepřátelský. Ochotni tolerovat ho jsou jen jakožto prostředek výtahu k moci.

Prostor X: Rozhovor s Ivanem BartošemVIDEO Prostor X

Opět, na jejich obhajobu, ani to nijak nezastírají. Stačí se třebas podívat na vystoupení předsedy strany Ivana Bartoše v Prostoru X (odkaz zde). Je naprosto v pořádku, že neskrývá své premiérské touhy: „Máme ambice ty volby vyhrát.“ Naopak by bylo špatné, pokud by je předseda politické strany neměl. Či tajil.

Ale tady to nekončí. Opět slovy pirátského předsedy: „Politika je prostředek nějaké změny.“ Ani to by nebylo nutně špatné, zvlášť s ohledem na to, že politické proklamace o „změně“ většinou vyšumí do ztracena. Stačí si vzpomenou na amerického prezidenta Baracka Obamu, který ze „změny“ udělal úspěšnou vějičku na voliče. A pak se odporoučel…

Jenže tady to nekončí. Opět Ivan Bartoš: „Kdybych žil ve svobodné zemi, kde se nekrade, kde se neohýbají zákony…“

Vytýkat současnému systému lze mnohé. Rozvracení veřejných financí, sklony ke korporativismu, relativizaci komunistů… A i v soudním systému by se našla řada much, nemluvě o soustavě státních zástupců. Ale nesvobodná země? Kde „všichni kradou“?

Neboli, sledujeme tu další pokus o změnu polistopadových poměrů, kterou započal už současný premiér. Vyvolání představy, že „všetci kradnú“ a že je třeba věci tak nějak z gruntu změnit. 

Je to mantra, které podléhá nejen čím dál víc stran, ale hlavně čím dál víc voličů. Je pochopitelně dobré snažit se věci napravovat, vylepšovat. Ale nikoliv stavět systém na hlavu. Což Piráti chtějí. 

Ale je fér, že to řekli, takhle jasně a takhle brzy. Alespoň budou mít voliči více času se rozmyslet. Než si vyberou, na koho se pustí…

Petr Pešek
Diskuse ke článku

 

Nejčtenější