nahoru

Uklízet lejno po Babišovi a Schillerové bude velice náročné a nepopulární, ale někdo to udělat musí

Jiří Štefek 26. června 2021 • 14:00
Uklízet lejno po Babišovi a Schillerové bude velice náročné a nepopulární, ale někdo to udělat musí
foto: ČTK

V posledních týdnech a dnech skoro všude slyšíme a čteme, jak prudce narůstá zadlužení České republiky a že na pomyslnou dluhovou brzdu narazíme již za tři roky. Upřímně řečeno, že něco takového nastane nebo může nastat, se podvědomě ví už mnoho měsíců. Stačilo jen sledovat průběžná čísla nejen o vývoji státního rozpočtu. Jenže nyní země míří ke klíčovým volbám a lidem před nimi říkat, v jakém stavu se státní finance nacházejí a že by bylo potřeba spíš šetřit než rozhazovat, nikdo nechce. U vlády to platí dvojnásob. Přitom všem je jasné, že na podzim bude muset nastat velký úklid a začne se ordinovat razantní dieta.

Svým způsobem se nacházíme ve stavu jako v roce 2010, kdy si nejen české státní finance lízaly a foukaly šrámy po světové finanční a ekonomické krizi. Zadlužení státu v oné době také vylétlo do oblak a začalo se řešit, co s tím. Zatímco ČSSD a Jiří Paroubek slibovali další masivní rozhazování a zadlužování, pravice varovala před řeckým scénářem a slibovala spíš úspory a škrtání. 

Ve volbách nakonec jako kometa zazářila TOP 09 a slabé vítězství ČSSD poslalo Jiřího Paroubka do politického důchodu. Náhle bylo jasné, že se rozhazovat nebude a nastane velký, ale nepopulární úklid. Tehdejší předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg poskytl na začátku července 2010 rozhovor deníku Právo, ve kterém doslova řekl: „My jsme řekli – dobrá, ztratíme popularitu a všichni nám budou nadávat jako špačci, ale jinak to nepůjde. Je mi to líto, ale když je špinavý záchod, tak někdo to lejno musí uklidit.“ A tak se i stalo. Přišly reformy a škrty, odešla popularita.

Od té doby uteklo 11 let a my se nacházíme v situaci, kdy ono pomyslné „lejno ve špinavém záchodě“ tu je znovu. A opět se nabízí otázka, jak na to budeme reagovat. Dáme na báchorky premiéra Andreje Babiše a Aleny Schillerové, že máme nízké zadlužení a že je potřeba masivně investovat do ekonomiky? Nebo se budeme chovat zodpovědně a přestaneme vyhazovat za blbosti, aby nás k tomu dříve či později nedonutila situace sama tím, že nám nikdo nepůjčí? Popřípadě po nárazu na dluhovou brzdu budeme muset dle zákona sestavovat vyrovnané či přebytkové rozpočty a na další uplácení vybraných skupin voličů nebudou peníze?

Video se připravuje ...
Prostor X: Rozhovor s Alenou SchillerovouVIDEO Prostor X

Tématem těchto voleb by proto neměl být Babiš/AntiBabiš, ale opět stav našich veřejných financí. Zadlužení Česka totiž hrozivě roste, ale slibované investice do ekonomiky se nekonají. To jen vláda maže med lidem kolem pusy a své klíčové skupiny voličů chce uplatit pár stovkami korun. Přitom i Alena Schillerová opakovaně připustila, že se bude muset s financemi brzy něco dělat. Jistě, teď před volbami to nemůže říci na plnou pusu, ale je jasné, že se bude muset hodně škrtat a šetřit nebo zvyšovat daně. V krajním případě obojí najednou. A to pro řadu lidí bude velice nepříjemné zjištění. 

Může se tu proto opakovat určitý dějinný paradox. Po příštích volbách odejde ANO do opozice a vládu budou vést současné dvě opoziční koalice. Jejím představitelům je jasné, že se problematice veřejných financí budou muset postavit čelem a začít rychle konat. Vzhledem k tomu, že půjde o nepopulární věci, jejich popularita půjde rychle dolů a brzy může nastat vnitrostranické pnutí, spory v koalici, které mohou vyústit v pád vlády. A Babišovci budou stát za bukem a budou se vším náramně bavit a hlasitě poukazovat na to, jak je vláda neschopná a rozhádaná. Nicméně ten těžký úkol tady je a někdo to stávající „lejno“ po Babišovi a Schillerové musí uklidit. Zde se projeví síla charakteru a politické zodpovědnosti. 

Může se však stát, že ANO bude i v příští vládě a bude muset i toto hnutí řešit stávající situaci. A vsadím boty na to, že pokud tato situace nastane, bude ANO situaci řešit a sáhne i po nepopulárních opatřeních. O tom, že by léčba byla hodně nepříjemná a mnoho lidí by bolela, však nyní všichni raději taktně mlčí.
Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější