Exposlanec a člen TOP 09 Dominik Feri, nejúspěšnější český politik na sociálních sítích

Exposlanec a člen TOP 09 Dominik Feri, nejúspěšnější český politik na sociálních sítích Zdroj: Thao Nguyen Phuong

Dominik Feri na snímku z března 2020.
Dominik Feri spolu s Markétou Pekarovou Adamovou
Dominik Feri (uprostřed)
Poslanec TOP 09 Dominik Feri dorazil ve volebního štábu TOP 09 (3. 10. 2020)
15
Fotogalerie

Lovkyně ruských dezinformací a fake news Alvarová našla Putina i ve Feriho neposedném poklopci

Pokud si myslíte, že jste už četli nebo slyšeli i ty neméně pravděpodobné konstrukce týkající se kauzy čiperného poklopce nyní již exposlance Dominika Feriho (TOP 09), pak se nejspíš mýlíte. Publicistka, spisovatelka a údajná expertka na odhalování dezinformací a fake news Alexandra Alvarová dokázala zůstat originální: Feriho story podle ní vytáhli Rusové, aby tím přetloukli jiné, pro ně samotné nepříjemné kauzy.

Kdyby s tím přišel nějaký úplně bezejmenný zoufalec, šlo by to přejít jen s povzdechem jako jedno ze selhání české psychiatrie. Šílených konspirátorů jsou plné sociální sítě a paranoidní projevy u nich nejsou ničím výjimečným. Alexandra Alvarová ale není jen tak někdo: Některá média (namátkou veřejnoprávní Český rozhlas) s ní dělají seriózní rozhovory o nebezpečí dezinformací, fake news a propagandy, pro Českou televizi dříve externě pracovala, pro Forum24 píše dodnes. Zastávala post mluvčí KDU-ČSL. Je proto dost dobře možné, že její slova může brát část společnosti vážně.

A co tedy Alvarová ke kauze Feri napsala? Její příspěvek z Facebooku, byť poněkud delší a myšlenkově náročnější, si zaslouží doslovný přepis: „Na Klause právě prasklo, že poslal Rusákům 1,3 miliardy dolarů, které pak Zeman nechtěl zpět. V Paříži prasklo, že Rusáci nabízeli influencerům 2000 dolarů za ostouzení vakcín. E-maily uniklé z Hradu ukázaly, že o tom, kdo smí v diplomacii zastupovat ČR, rozhoduje nikým nezvolený ruský místodržící Nejedlý. V ČT vrcholí bitva o nepřátelské převzetí Rady ČT. A tak se logicky musela objevit kauza Feri. Jistě, věřím, že se to stalo. Ale takhle funguje kompro, vytáhnete ho, když potřebujete. Jinak na něm sedíte a čekáte. A v tom, jak zaplavit informační prostor polarizačním tématem, kde se všichni pohádají se všemi, jsou Rusové nejlepší na světě. Tohle je život v digitálním strojí, jehož algoritmy pomáhali parametrizovat. Přece nemohou dovolit, abychom si uvědomili, kdo je tady ve skutečnosti škodná v revíru.“

Snímek facebookového příspěvku Alexandry Alvarové Snímek facebookového příspěvku Alexandry Alvarové | Internet

Obrázek si jistě udělá každý sám. Například europoslanec Jan Zahradil (ODS) má jasno: „Není valného rozdílu mezi těmi, kdo vidí za vším ilumináty a korporace, a těmi, kdo pro změnu za vším vidí vliv nepřátelských agentů z Východu.“

Celá ta konstrukce zní tak hloupě, že se skoro nechce věřit, že ji autorka skutečně myslela tak, jak vyznívá. Připadá ale v úvahu jiný výklad, než že podle Alvarové spustila celou aféru s údajným zneužíváním dívek a mladých žen poslancem Dominikem Ferim ruská státní moc, aby tím překryla jiné nepohodlné informace? Těžko.

Vítejte ve světě, kde pojmy fake news, propaganda a dezinformace dostávají zcela nový význam. Vítejte ve světě Alexandry Alvarové.

Video placeholde
Dominik Feri: Rozhovor o Instagramu, politicích na sítích i afru na tiskovkách • Martin Bartkovský