nahoru

Do hospod se už může, jen vás nesmí obsloužit u stolu. Vláda to ale tají!

Dušan Šrámek 5. května 2021 • 10:00
Do hospod se už může, jen vás nesmí obsloužit u stolu. Vláda to ale tají!
foto: Petr Topič / Mafra / Profimedia

Po pražské náplavce se pomalu prodírá sem tam davy návštěvníků policejní dodávka. Z megafonu opakovaně hlásí cosi o nutnosti roušek a zákazu popíjení alkoholu na veřejnosti. Jedinou odpovědí je smích a absolutní ignorance.

Po půl hodině se vytrácí bez majáku, bez megafonu, jako spráskaný pes. Ještě před měsícem by nastoupilo dvacet těžkooděnců a náplavka by byla do pár minut prázdná. Eroze státní autority v přímém přenosu.

Posvěcení ex post

Dne 22. dubna zrušil Nejvyšší správní soud mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví o omezení obchodu a služeb. Důvod byl prostý – zásadní porušení pandemického zákona. Ten vyžaduje, aby mimořádná opatření ministerstvo vydávalo s předchozím souhlasem vlády. Jenže Arenbergerův resort se na souhlas vykašlal a opatření si nechal posvětit až ex post.

Co je pandemický zákon a jaké dává vládě pravomoci:

Video se připravuje ...
Pandemický zákon: Co to je a jaké pravomoci dává vládě a ministerstvu zdravotnictví?VIDEO Martin Bartkovský

Zároveň se ale soud vyjádřil i k ostatním bodům opatření, jež omezují či zakazují obchody, služby, restaurace, koncerty a jiná kulturní představení, sportoviště a podobně. Prohlásil, že je třeba důsledně rozlišovat pojmy „zákaz“, „omezení“ a „stanovení podmínek“. Není ale přípustné, aby ministerstvo stanovilo takové překážky, které v důsledku způsobí nemožnost danou činnost vykonávat. Například tím, že fakticky znemožní zákazníkům vstup. Typicky se tak jedná například o výdejová okýnka u restauračních zařízení.

Bez obsluhy

Vládě dal soud čtyři dny na to, aby zjednala nápravu. Ta se ale tváří, jako by rozsudek neexistoval – otevřela pouze kadeřnictví a některé služby a k ostatním se obrátila zády. Tím pádem od 27. dubna tak mohly otevřít všechny hospody, aniž tím byl porušen zákon. Prohlášení hlavní hygieničky Pavly Svrčinové, že uvažuje o pouhém otevření zahrádek na přelomu května a června, je tak úplně mimo. Ty je totiž možné otevřít již od konce nouzového stavu, pouze vás obsluha nesmí obsloužit. Není divu, že když policisté vidí, jak sama vláda nerespektuje zákony a soudní rozsudky, kašlou na ni.

Více o protizákonných nařízeních si přečtěte již zítra v novém tištěném Reflexu >>>

Reflex 18/2021 Reflex 18/2021Foto Archív

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější