nahoru

Kúdelovo tajemství Aneb Tři scénáře toho, co se mohlo stát na Ibrox Stadium Parku

Milan Tesař19. března 2021 • 14:30
Kúdelovo tajemství Aneb Tři scénáře toho, co se mohlo stát na Ibrox Stadium Parku
foto: Reuters

Fotbalová Slavia si odškrtla další historický úspěch. Postoupila přes skotský Glasgow Rangers do čtvrtfinále Evropské ligy. V závěru odvety se však odehrála situace, jež se alespoň ve chvílích, kdy píšu tyto řádky, na sítích řeší víc než slavný postup.

Během potyčky v nastavení mělo podle skotské strany dojít k rasistickému útoku Ondřeje Kúdely na hráče Glena Kamaru. Prostě mu český obránce něco pošeptal do ouška, dlaní si při tom zakrýval ústa a určitě to nebylo proto, aby ho nepoprskal.

Co mu řekl, nevíme.

Připomíná to situaci z finále MS 2006, kdy Ital Materazzi NĚCO řekl Zidanemu, ten na něj zaútočil „hlavičkou“ a šel okamžitě do sprch.  Co tehdy Zizua tolik vytočilo, už víme. Šlo o jeho sestru. Podobně znepokojující je i Kudelovo tajemství – co utrousil na adresu hráče Rangers, že se dotyčný neudržel a v útrobách stadionu napadl slávistu pěstmi?   

Šikovný scenárista vám řekne, že musíte mít kontext a dobré motivace postav.

A ty já čtu takto: Rangers byli na vlastním stadionu poníženi, věděli, že v soutěži končí, řešili to silou, výsledkem byl kriminální zákrok na brankáře Ondřeje Koláře kopačkou do hlavy a tucet stehů, dvě udělené červené karty a další dvě neudělené, protože pak by sešívaní už neměli proti komu hrát. Skotové měli před očima rudo, počínali si jako bohové pomsty a každá taková snaha mívá i své vyvrcholení. Krátce před koncem přišel poslední šeredný faul, protože, a to platí na každém placu od Ibrox Stadia až po Slavoj Vyšehrad: když už vás neporazíme, tak vás aspoň zmlátíme. I stalo se.

Jedinému z až buddhisticky vyrovnaných Slávistů, kteří věděli, že to jenom musí přežít a zmizet, vytekly nervy: Ondřeji Kúdelovi. Přitočil se k jednomu z protihráčů a COSI řekl. Udělal chybu! Vytvořil tím neřešitelné tajemné pole pro dohady a spekulace, tréninkové centrum, na němž si sparťanští hejtři, slávističtí srdcaři, moralisté, rasisté, advokáti a žalobci nyní tuží svaly.

Kúdela řekne svou verzi, Kamara rovněž a asi to navždy zůstane ve formě tvrzení proti tvrzení.  Jenomže my jsme scénáristé. Takže domýšlejme, co se mohlo stát.

Jsou tři možnosti:

  1. Kúdela řekl protihráči, že je „fucking guy“, a doplatil na to, že neumí cizí jazyky. Tohle sousloví se jako nadávka v angličtině nepoužívá. Kamara mu nerozuměl, tudíž si mohl libovolně vybrat, co slyšel. Možná bylo přání otcem myšlenky a nápad na dobrou pomstu, jelikož obvinění z rasismu se v poslední době prostě prokazovat nemusí.
  2. Kúdela řekl Kamarovi „fucking guy“, čemuž Kamara i přes značnou jazykovou kostrbatost rozuměl čili okamžitě věděl, že nejde o rasistickou nadávku, ale rozhodl se vědomě zalhat. V době, kterou žijeme, to mohl být jeho optikou jediný způsob, jak to dát Slávistům sežrat  – obvinit je z rasismu. Porazí nás, ale budou mít ostudu.
  3. Kúdela řekl Kamarovi, že je „fucking monkey“, což Kamara vzápětí oprávněně vykřikl do světa spoluhráčům a trenérovi. Pak bych si musel poopravit o Kúdelovi mínění, protože ho z rozhovorů, které vídám na stránkách Slavie, považuju za inteligentního člověka. Kdybych pro něj však i tak chtěl najít slova pochopení, vzpomněl bych si na jakýkoli „srandamač“,  který jsem v životě absolvoval. Vůbec o nic v nich nešlo, pouze o to, protáhnout si tělo.  A přesto jsme si, jakkoli jsme pak šli na pivo, během zápasu v emocích říkali strašlivé věci. Nevím, jak ostatní, ale já se za to pak vždycky dlouho styděl.

 

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější