ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: Reuters

Vladimír Pikora: S covidem za lepší svět. Levičáci vám cestovat stejně nedovolí, i když bude proočkováno

Svět je plný paradoxů. Nedávno jsem někde slyšel jednoho mladého ekonoma říkat, že je tak starý, že si ještě pamatuje krizi, kdy s propadem ekonomiky rostla nezaměstnanost. Já mám pocit, že jsem tak starý, že si ještě pamatuji doby před 11. zářím, kdy jste na letištích nemuseli podstupovat potupné kontroly, zda nejste terorista. Pak najednou přišla brutální opatření.

V zájmu údajné bezpečnosti jsme si nechali líbit všechno a doufali, že to brzo skončí. Neskončilo. Je to tu stále. I dnes si řada lidí myslí, že až skončí korona, všechna buzerace ustane. Nechci sýčkovat, ale já si to nemyslím.

Australská letecká společnost Qantas už například zahájila možnost rezervace letenek pro turisty, protože sázela na to, že od července se bude do Austrálie létat tak jako dřív. Jaké bylo její překvapení, když tento týden australský ministr zdravotnictví varoval, že Austrálie letos nejspíš vůbec neotevře hranice pro turisty tak, jak to bylo dříve (bez karantény a podobně). Platí to přitom i pro případ, že bude letos proočkována většina populace. Jinými slovy, i profesionálové se nechali nachytat, když si mysleli, že nás vakcína vrátí brzo do normálu.

Něco podobného slyšíme i ze Spojených států. Tam odcházející prezident Donald Trump zrušil pro státy schengenského prostoru zákaz cestování do USA. Mluvčí příštího prezidenta Joea Bidena se už ovšem nechala slyšet, že nová administrativa žádná omezení mezinárodních cest rušit nehodlá. Naopak prohlásila, že nová administrativa opatření nejspíš ještě přitvrdí.

A to tu máme ještě zprávy o mutacích viru. U těch prý není jisté, že na ně bude vakcína zabírat. To bude nejspíš nová mantra. (A tohle riziko snad někomu nebylo jasné od samého začátku?!) Takže „pádný důvod“ k ponechání všech omezujících opatření v platnosti se najde. Záminek se totiž dá vycucat z prstu libovolné množství.

A proč by mělo ubýt zákazů, když už jste si na ně zvykli?

Bojím se, že omezování svobody a omezování létání nekončí. Naopak. Už dvacet let regulace cestujícímu postupně vše berou. Stále víc věcí se musí a stále méně může. Cestující si to nechává líbit, tak proč to měnit? Covid se hodí. To, že veřejnost opatřením a jejich smyslu nerozumí, nevadí. Když bude držet pusu a krok, budou všechna platit dál a možná jich i přibyde.

Udělal jsem si malý soukromý průzkum. Ptal jsem se lidí kolem sebe, zda chápou, proč je nutné mít v letadle roušky, když do letadla smějí jen lidé po předložení negativního testu. Navíc během jídla mít roušku nemusí, takže potenciální vir mohou volně šířit. Skoro nikdo mi to neuměl vysvětlit.

A ti, co to údajně chápou, tvrdí, že rouška jako ochrana „…sice není v letadle stoprocentní, ale částečně mírní rizika…“ Hm. Připomíná mi to antikoncepci. O mně se tvrdí, že prý antikoncepci moc nerozumím, neb mám šest dětí, ale způsob použití roušky v letadle mi připomíná používání kondomů jen při každém desátém styku.

Mám dojem, že i v roce 2022 bude politiky řečeno, že tu sice máme vakcíny a většina z nás si už koronou prošla, ale i tak je to nebezpečná nemoc, navíc máme i jiné nemoci, a bude tedy bezpečnější, když budeme nosit roušky dál. A podobně, jako jsme rezignovali na to, že v letadle nesmíme mít vlastní vodu, při kontrole sundáme boty a jdeme skoro do spodního prádla, necháme si i roušky. Přeci je to prý bezpečnější.

Bude více zákazů, dotací a daní

Až jednou skončí korona, bude se hodně mluvit o „udržitelném růstu“. To jinými slovy znamená, že se budete muset změnit. Máte chodit do práce, víc vydělávat, ale míň si užívat, protože to, co jste dělali posledních dvacet třicet let, prý bylo neudržitelné.

Všichni prý dobře chápete, že spotřebováváte moc na úkor přírody. Všichni prý chápete, že každý nemůže jezdit autem. Všichni přece také chápete, že bylo neúnosné, aby každý cestoval. Víte přece, kolik spotřebujete kyslíku, vyprodukujete kysličníku uhličitého, a víte, jak negativní dopad to má na lidi v destinacích.

To, že díky vám a vaší (dosavadní) prosperitě ve vzdálených destinacích lidé neumírají hlady a mají léky, už rádoby ekologové neřeknou. Celá pravda se nehodí. A když tyhle rádoby argumenty skousnete, dozvíte se, že také každý nemůže mít psa, protože pes má také uhlíkovou stopu. Všechno se dá zakázat a regulovat. I pes může být na povolení.

Stejní socialisté vás donutí do elektrických aut, která budou štědře dotovat, abyste si nekupovali ta klasická. Až jednoho dne zjistí, že jim v rozpočtu chybí ty peníze, které do státního rozpočtu přitékaly tím, že jste jezdili na naftu a benzín, bude tedy třeba najít nové daně. I vymyslí se, že se prostě létaní zdaní extra daní z luxusu. Létání už nebude pro průměrné lidi, bude jen pro smetánku. A socialisté tomu zatleskají, konečně budou žít v „lepším“ světě. Teď už nebude od v nás z ulice létat nikdo, nebudeme si tedy mít co závidět. To je ten ideální svět.

A proto nečekejte, až se bude cestovat lépe, ale cestujte hned. Ono se totiž dost možná lépe cestovat nebude ještě hodně dlouho. A s koronou to nemusí mít moc společného. Ta je jen zneužita. Možná, že posledních třicet let bylo jen anomálií v historii a normální je z historického hlediska být doma a cestovat jen prstem po mapě. Podívejte se, kolik lidí začíná nadávat na devadesátky. Svoboda a demokracie jim už nevoní. Chtějí před devadesátky. Na chalupě bylo přece tenkrát taky hezky. Každý nemusel jezdit k moři. Možná se ještě jednou budete bát nahlas vyslovit, že jste viděli kus světa, a raději o tom budete mlčet, jako dnes mlčíte, když musíte mít roušku a nechápete proč.

Přál bych si, abych se mýlil.