nahoru

Online demonstrace Milionu chvilek: Maximum možného, k entuziasmu z Letné je ale daleko

Oliver Adámek 16. listopadu 2020 • 21:45
Online demonstrace Milionu chvilek: Maximum možného, k entuziasmu z Letné je ale daleko
foto: Zbyněk Pecák

Rok od druhé ze statisícových demonstrací na Letné nedostal Milion chvilek pro demokracii šanci loňské rekordní akce zopakovat. Demonstraci Chvilkařů změnila pandemie a přesunula ji do distanční formy, změnil ji ale taky odchod předsedy Mináře.

Demonstrace z domova by ještě nedávno zněla jako protimluv, dnes se ale stala pro organizátory jedinou volbou. Burcující, kmenová atmosféra protestu je v téhle formě nedosažitelná. S tím organizátoři i účastníci počítali.

Paradoxem celé situace je, že přestože byla letošní demonstrace daleko snadněji dosažitelná a lidé nemuseli trávit celý den cestou na Letnou a zpátky, byla účast jen zlomková - pohybovala se v průběhu přenosu nad 20 tisíci. Dálková demonstrace stačila na to Milion chvilek připomenout veřejnosti, je ale jasné, že počáteční entuziasmus a nasazení spolku i jeho fanoušků se z různých důvodů rozplývá a dálková forma tuhle energii neoživí. Možná i proto, že nejpodstatnější požadavek Milionu chvilek už byl splněn a jeho nejznámější osobnost už ze spolku odešla.

Příklad toho, jak letošní chvilkařskou demonstraci pandemie omezila, je její kulturní část. Loni Letná zpívala se Svěrákem Není nutno, letos musel stačit demonstrační singl Tomáše Kluse. Strhující slam poetry nahradilo předčítání přebásněných premiérových projevů hercem Milanem Šteindlerem.

Prostor dostala taky aktuální témata – nezávislost ČT, otrava Bečvy a hlavně řešení covidové krize. K té Milion chvilek připravil úderný sestřih vyjádření Babiše a ministrů od začátku první vlny pandemie až ke jmenování třetího šéfa zdravotnictví Blatného. To je další bod programu, který by se naživo nejspíš neuskutečnil – projevy vládních politiků by na živé demonstraci patrně přehlušil pískot.

S formou se zkrátka Chvilkaři poprali asi nejlépe, jak to šlo. Vyhlásili taky nový aktivistický projekt Milionová síť, který má sjednotit dobrovolníky spolku z celé republiky. Už při minulých demonstracích v regionech bylo jasné, že Milion chvilek má vybudovanou velkou aktivistickou základnu.

Sjednocení dobrovolníků se zájmem o politiku z celé republiky si ale dal za cíl i starosta Prahy 7 Jan Čižinský se svým spolkem 1 000 statečných. A prakticky stejně mluví o svém vznikajícím hnutí i zakladatel Milionu Chvilek Mikuláš Minář. Po začínajícím sjednocování opozičních stran ale zase naznačoval, že možná nebude kandidovat samostatně a jeho nový spolek se bude angažovat jinak.

Budou tím pádem během příštího roku před volbami fungovat vedle sebe tři spolky přesvědčující lidi, aby šli k volbám? Když Milion Chvilek podle dosavadních prohlášení vyzývá voliče, aby podpořili jednu z opozičních stran, bude Minář pokračovat v kritice opozice a půjde proti své původní značce s výzvou, aby podpořili radši jeho projekt?

Jeden z nejzásadnějších požadavků Milionu chvilek bylo sjednocení opozičních stran. Když k němu došlo a podle preferencí může opozice ve dvou koalicích příští volby vyhrát, ztrácí chvilkařské akce na naléhavosti. Spolek zkrátka vyzýval opoziční politiky, aby převzali iniciativu a oni ji převzali. 

Distanční demonstrace se po praktické stránce Milionu chvilek povedla. Malý zájem ale potvrzuje, že role chvilkařů už byla odehraná. Uvidíme, jestli v předvolebním roce opozici svojí aktivistickou základnou pomůžou.

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější