nahoru

Švédská ekonomika padá, i když vláda zemi kvůli koronaviru neuzavřela

Andrea Machová 10. června 2020 • 17:20
Švédská ekonomika padá, i když vláda zemi kvůli koronaviru neuzavřela
foto: Reuters

Švédská ekonomika podle predikce švédské národní banky poklesne letos o 10 %, podobně jako ekonomiky zemí, kde politici v dubnu a květnu zastavili obchodní život v rámci karanténních opatření. Důvodem je propojenost se zbytkem Evropy i dobrovolná „seberestrikce“ obyvatel.

Zatímco většina evropských zemí, včetně České republiky či Německa, uzavřela ve druhém čtvrtletí maloobchod vyjma základních potřeb a zakázala konání koncertů, sportovních utkání a školní výuky, švédská vláda k podobným restrikcím nepřistoupila. Ve výsledku v zemi, která má stejně jako Česká republika 10 milionů obyvatel, na covid-19 zemřelo přes 4 tisíce lidí. To je v přepočtu na obyvatele čtyřikrát více než v sousedním Dánsku a desetkrát víc než v sousedním Norsku a čtrnáctkrát více než u nás. 

Švédští politici nezablokovali ekonomiku, měli více zemřelých, ale mohli aspoň doufat, že je nepostihne takový hospodářský pokles jako země, které přistoupily k radikálním omezením.

Zatím se ale zdá, že hospodářský pokles bude ve Švédsku podobný jako jinde v Evropě. Evropská komise predikuje pro Švédsko letos pokles o 6,2 %, stejně jako pro Českou republiku a podobně jako pro Německo a Dánsko. Novější zpráva švédské národní banky předpokládá pro rok 2020 pokles dokonce 10 %.

Důvod poklesu švédské ekonomiky je dvojí. Jednak je země orientovaná na export a omezení prodejů jinde v Evropě limituje i domácí švédskou výrobu. Za druhé, i když restrikce nezavedla vláda, lidé omezili aktivity do značné míry dobrovolně.

Švédská ekonomika je provázaná se zbytkem světa a zejména Evropy. Výrobu např. zastavily automobilky Scania i Volvo, ačkoliv je k tomu žádné vládní opatření nenutilo. Nemohly zkrátka vyrábět, i když by chtěly, protože se jim nedostávalo potřebných dílů z dovozu a také se zastavil odbyt ve světě. Pokud Evropanům klesly příjmy a omezují nákupy, projeví se to poklesem zájmu i o švédské exporty.

Také je pravda, že Švédové z obav před šířením viru omezili návštěvy restaurací, i když je vláda žádným nařízením direktivně nezavřela. A týká se to i dalších podniků. Mnozí Švédi zkrátka dobrovolně zůstali doma, i když nemuseli. Lidé omezují v obavě z krize nákupy, i když je k tomu vláda nenutí.

Účty ještě nejsou uzavřeny. Ani pokud jde o počet zemřelých, ani pokud jde o dopad na ekonomiku. Švédsko si každopádně, podobně jako Česká republika pochvaluje relativně nízký státní dluh nesený z minulosti (narozdíl od zranitelnějších ekonomik jihu Evropy). I přes vysoké zadlužení letos nepřesáhne dluh Švédska nebezpečné meze.

Andrea Machová
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější