nahoru

Chytrá karanténa: Ve jménu boje s koronavirem nám nevadí vrhnout se do totalitní náruče Velkého bratra

Adéla Knapová 31. března 2020 • 13:10
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
1984

Volit mezi soukromím a svobodou na jedné straně a zdravím na druhé je falešná volba. Máme právo na obojí a měli bychom to také chtít. Zvlášť v situaci, kdy ve jménu boje o zdraví zásadně měníme – a již je zřejmé, že ne k lepšímu – budoucí prostředí pro nás i naše děti.

Současná výjimečná situace zvýšila naši závislost na nových technologiích. Využíváme je pro práci z domova, pro zábavu, pro komunikaci s nejbližšími i světem, k nákupům… Navíc se zdá, že kdo nesdílí svá osobní data ve jménu honu na nový koronavirus, nejen že není cool, ale je téměř nepřítel.

Je to pochopitelné a přirozené, málokdo nad tím přemýšlí, koneckonců připojení k síti, ať již přes počítač, tablet či mobil, je pro nás samozřejmé již dlouho. Ve chvílích, kdy se má každý z nás ve jménu veřejného blaha i našeho vlastního zdraví co nejvíc izolovat od světa venku i od ostatních, jsou moderní technologie nenahraditelné. Díky nim se to dá všechno zvládnout. Mnozí díky nim dál pracují téměř, jako by seděli v kanceláři.

Navíc pro technologický svět je typické inovativní a pružné myšlení, aplikace, jež nabízejí pomoc s bojem s novým koronavirem – ideálně pokud se do nich zapojíme a poskytneme třeba „jen“ svá osobní data, a tedy se staneme vlastně s minimem námahy taky tak trochu hrdiny – se vynořily téměř okamžitě. Kdo nesdílí, co dělá, jak šije roušky, s kým se ne/stýká nebo kudy chodí, začíná se stávat podezřelým.

Pro naše dobro

Není proto překvapivé, že vlády rychle pochopily, jaký nástroj jim nabízejí tyto technologie, jež o nás shromažďují nepředstavitelné množství dat a na rozdíl od nás je za pomoci umělé inteligence dokážou všechny propojit a zpracovat. A zdá se být téměř neoddiskutovatelně správné, že je v této krizové a hysterické době využívají.

I to byl zřejmě jeden z důvodů, proč Babišova vláda v současném nouzovém režimu bez většího zájmu médií i veřejnosti bleskově odsouhlasila kontroverzní novelu zákona o vojenském zpravodajství (tato novela se periodicky k zákonodárcům vrací už několik let, ale je takovým ohrožením pro občanské svobody, že ji zatím vždy shodili ze stolu), jež – pokud projde sněmovnou – umožní (nejen) vojenským zpravodajcům v podstatě neomezeně monitorovat český internet a zasahovat do něj.

Je přece třeba vědět, kdo, s kým, kdy a kde… Neboť je to pro naše dobro a bezpečnost. Je to pro naše zdraví.

A v tom je právě drobný, leč ostrý háček. Tyto technologie mohou být úžasný sluha a pomocník. Ale mohou – a už také někdy jsou – být i nástrojem, jenž nám ukrojí další díl z jednoho ze základních lidských práv, a tím je svoboda.

Zdraví, nebo svoboda: falešná volba

Málokdo si dovolí v dnešní době zpochybnit nutnost zmapovat všemi možnými způsoby a technologiemi pohyb nakažených covid-19 a těch, kteří s nimi přišli do styku (byť by to minimálně za kritické dotazování rozhodně stálo, ale hlas vyděšené masy nemyslí, jedná v módu strachu – tedy kdo není s námi/vládou, je škodná). Ale opravdu si myslíte, že jakmile pandemie odezní, vzdají se vlády, korporace a technologické společnosti dobrovolně a samy od sebe těchto nástrojů, díky nimž nás mají zase víc v hrsti? Historická zkušenost ukazuje opak.

Historie nás navíc také poučila, že kdykoliv jsou lidé postaveni před volbu, zda zvolit bezpečí a zdraví, nebo svobodu, dopadnou špatně. Jde totiž o falešnou volbu, neboť sází čistě na strach a vydírá nás. Máme právo na zdraví, bezpečí i svobodu. Právě rovnováha mezi těmito třemi položkami je zásadní. Kdokoliv nám tvrdí, že je jedno nutné obětovat ve jménu druhého či třetího, sleduje cokoliv jiného než jen naše společné blaho.

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější