
Vláda podceňuje vážnost situace, tvrdí Kovanda. Měla by podle něj podnikatelům a zaměstnancům pomoct daleko víc. Zadlužit se klidně i o 600 miliard, Česko si to totiž může dovolit. Ve hře je i „shazování peněz z vrtulníku“ českou centrální bankou. Opatření, které zatím vláda představila, nejsou špatná, ale je to málo. Navíc je brzdí byrokracie a můžou přijít pozdě.
Problémem je teď obrovská deflace, klesají ceny ropy a budou bankrotovat čerpací stanice, ceny budou klesat, říká Kovanda. Připouští, že tištěním peněz si zaděláváme na problémy v budoucnosti, ale teď nemáme jinou možnost.
Česko bude zachraňovat německý daňový poplatník. Podle Kovandy máme štěstí, že je naše ekonomika právě na Německu tak závislá. Velký problém ale může být situace v Itálii, které hrozí dokonce ekonomická deprese, a proto může chtít opustit eurozónu. Je to prý reálný scénář.
Jakou pomoc by měla vláda nabídnout a proč se teď vyplatí zadlužit se a pumpovat peníze do ekonomiky? Jaké dopady může mít na Česko daleko horší situace v některých jiných zemích, třeba ve Spojených státech? Je Česko skutečně v tak dobrém stavu, že se velkých škod na hospodářství bát nemusí? A změní se ekonomika po pandemii koronaviru?
Na další zajímavé rozhovory se podívejte zde >>>