nahoru

Bitva u Magenty: Rakušané dostali před 160 lety nakládačku od Francouzů

Jaroslav Šajtar 4. června 2019 • 17:15
Gerolamo Induno: Battle of Magenta
Gerolamo Induno: Battle of Magenta
• foto: 
Profimedia

Brzy po zahájení druhé italské války za nezávislost se po ústupu rakouské armády z Piemontu utkala 4. června 1859 spojená francouzsko-sardinská armáda pod velením francouzského císaře Napoleona III., čítající 59 100 vojáků a 191 děl, s rakouským vojskem pod velením polního maršála maďarského původu Ference Gyulaiho o síle 125 000 mužů v bitvě u Magenty.

Jedna z největších bitev druhé italské války za nezávislost znamenala především střetnutí francouzského II. sboru generála Patrice Mac-Mahona a posíleného rakouského I. sboru generála Clam-Gallase.

Vyklidili Milán

Rakušané nevyužili své více než dvojnásobné početní převahy a po utrpěné porážce vyklidili lombardskou metropoli Milán. Za nezdar zaplatili 1368 padlými, 4538 raněnými a 4500 zajatými. Vítězové vyšli z bitevní vřavy mnohem laciněji: Magenta je stála jenom 657 mrtvých a 3858 raněných. Ale na obzoru se už schylovalo k mnohem větším jatkám: krvavé bitvě u Solferina.

Jaroslav Šajtar
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.