Sto let stokoruny. Jak to bylo se vznikem měny, kterou platíme dodnes | Reflex.cz
nahoru

Sto let stokoruny. Jak to bylo se vznikem měny, kterou platíme dodnes

Dominik Patzner16. dubna 2019 • 07:40
Sto let stokoruny. Jak to bylo se vznikem měny, kterou platíme dodnes
foto: Wikimedia

Ačkoli oslavy sto let Československa proběhly už loni na podzim, česká koruna, kterou platíme dodnes oficiálně své století slaví až letos v dubnu. První státovkou se stala stokoruna z 15. dubna 1919. Za dobu, co je koruna v oběhu, však urazila kus cesty. Už její vznik byl doprovázen mnoha diskusemi a její podoba se několikrát změnila.

První československý ministr financí Alois Rašín se nad tím, jak by měla ideální měna vypadat, zamýšlel už během pobytu ve vězení během války. V únoru 1919 nechal neprodyšně uzavřít hranice, aby byly na začátku března okolkovány tehdejší koruny rakousko-uherské a peněžní oběh se tak odloučil od zbytku zemí rozpadlé monarchie.

Jak vznikly názvy jarních měsíců: Co znamená březen a duben a překvapivá historie května

Od monarchie po Komenského

Název koruna byl definitivně přijat až 10. dubna 1919, kdy byl přijat zákon upravující správu a oběh platidel v tehdejším nově vzniklém státě. Ve hře tehdy byly ještě názvy frank nebo sokol. Nová měna tedy vůbec nebyla nová – korunou se platilo od roku 1882 už za císaře pána a Československou bylo jedinou zemí z rozpadlého Rakousko-Uherska, která si typicky monarchistický název ponechala.

Prvním fyzickým platidlem se stala stokorunová státovka – vydával ji stát, protože v té době ještě neexistovala žádná centrální banka. Rašín o zacházení s měnou polemizoval se svým spolustraníkem, ale zároveň největším názorovým oponentem Karlem Englišem, se kterým se na pozici minstra financí prostřídali. Nakonec ale československou korunu stabilizovali.

Ukrajina ve vichru 2. světové války: Devět kruhů pekla pro oběti násilí, rabování i …

Odluka po Rašínovsku

Podobný proces zažila koruna i v roce 1993 po rozdělení Československa. I když se oba státy shodly na společné měně, bylo zřejmé, že tento systém nemůže ke dvěma úplně odděleným celkům s různou ekonomickou politikou více než pár měsíců. A česká strana se pro potenciální krizi vytvořila vlastní scénář. Přes všechny možné návrhy nakonec vyhrál pracný postup kolkování. Už v roce 1992 kolky dorazily z Jižní Ameriky a kvůli utajení říkali zasvěcené osoby zaměstnancům banky, že šlo o bedny se zlatem.

Společná měna nakonec vydržela jen o něco déle než měsíc. Měnová odluka nakonec díky připravenosti obou nových států proběhla hladce mezi dny 8. až 12. února 1993. První českou bankovkou se stala dvousetkoruna s Janem Ámosem Komenským.

Výběr ze zajímavých bankovek si prohlédněte ve fotogalerii:

Každodenní život v Československu v 50. letech: Zapomenuté pražské fotografie…
Odloučení v pustině. Snímky z amerických internačních táborů pro Japonce

Dominik PatznerColours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Dobytí Měsíce: Kdo stál v pozadí? Geniální mladá ajťačka a Hitlerovi inženýři
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč premiér Babiš přistoupil na vedoucí úlohu prezidenta v politickém systému země
PREMIUM X Karel Steigerwald: Léto horké nebo studené, nikdo nic neví
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: V čem Češi vynikají? Obrana specifickým humorem a spotřeba alkoholu
PREMIUM X Karel Gott mit uns! Mistr jako zdroj inspirace a humoru...

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější