Kaspická příšera: Smrtící sovětská zbraň, která nepřátelům naháněla obrovský strach | Reflex.cz
nahoru

Kaspická příšera: Smrtící sovětská zbraň, která nepřátelům naháněla obrovský strach

pos22. února 2019 • 15:40
Kaspická příšera: Smrtící sovětská zbraň, která nepřátelům naháněla obrovský strach
foto: Wikimedia

Ekranoplán je stroj, který připomíná křížence mezi lodí a letadlem. Pohybuje se těsně nad vodní hladinou díky tomu, že mezi krátkými křídly a vodou vzniká vzduchový polštář, který jej nadnáší. Tento princip přináší řadu výhod a toho se konstruktéři v bývalém Sovětském svazu snažili samozřejmě využít i k vojenským účelům.

Prototyp vojenského ekranoplánu pod označením KM byl sovětskými konstruktéry dokončen a předán armádě v roce 1966. Zkoušky stroje měly proběhnout v Kaspickém moři. Kvůli utajení před americkými satelity byl po řece Volze přepravován pouze v noci. K první ostré zkoušce pak došlo 19. října téhož roku.

Těžký Gustav: Největší válečné dělo v dějinách sestrojili nacisté, jeho děsivá síla ale…

Stroj byl poháněn deseti proudovými motory, z nichž osm bylo umístěno na přídi a sloužily pouze při startu k urychlení stroje na startovní rychlost. Zbylé dva se nacházely na zádi a poháněly ekranoplán během letu v cestovní rychlosti. Ta se u plně naloženého stroje pohybovala kolem 500 kilometrů v hodině. Prázdný stroj bez výzbroje a nákladu byl schopen vyvinout rychlost ještě o 100 kilometrů vyšší. Rychlost byla právě jednou z velkých strategických výhod ekranoplánu.

Dalšími vlastnostmi, které nepříteli naháněly strach, byla schopnost pohybovat se těsně nad vodní hladinou. Mohl se tak jednoduše vyhnout nastraženým minám, byl nedostižitelný pro torpéda a pro radary tehdejší doby téměř neviditelný. Jednalo se tedy o téměř dokonalý stroj pro rychlé vylodění vojáků a bojové techniky. Jeden ze zkoušených prototypů byl testován i jako nosič raket.

Socialistický fenomén fronta: Čekalo se na všechno. Na základní potraviny i na oblečení

Během zkoušek však došlo z části vinou málo vyškolené posádky a z části kvůli nepřízni počasí k několika nehodám. Ekranoplán totiž nebyl schopný letět nad vodní hladinou, pokud vlny dosahovaly výšky přes dva metry.

V roce 1980 tedy Sověti další vývoj tohoto stroje vzdali. Po roce 1990 sice ještě několik pokusů na oživení projektu proběhlo. Vzhledem ke konci studené války se ale jednalo spíše o projekty civilní. Kvůli vysokým finančním nárokům však všechny brzo upadly v zapomnění. S ekranoplány, ať už vojenskými nebo civilními se tak v současnosti setkáme opravdu velmi zřídka. Jeden vojenský a již roky odstavený můžete vidět ve městě Kaspijsk na pobřeží Kaspického moře.

Hrůzy nacismu: Ženský koncentrační tábor Ravensbrück, kde byly vězněny i ženy z Lidic
Nejstarší fotografie amerických prostitutek pochází z roku 1892, vyšly v nové knize

posMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Sadistická pornografie zmizela z webu. Dokazuje to, že práce policie a novinářů není zbytečná
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Jedno vyhrocené hlasování aneb Hamáček jako Švejk a Zeman jako nadstrážmistr Flanderka
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější