Výročí vyvraždění Romanovců. 10 věcí, které jste o hrůzném masakru ruské carské rodiny nevěděli | Reflex.cz
nahoru

Výročí vyvraždění Romanovců. 10 věcí, které jste o hrůzném masakru ruské carské rodiny nevěděli

Johana Kudrnová17. července 2018 • 18:32
Výročí vyvraždění Romanovců. 10 věcí, které jste o hrůzném masakru ruské carské rodiny nevěděli
foto: Profimedia.cz

Poslední ruský car Mikuláš II. byl se svojí manželkou a pěti dětmi zavražděn bolševiky v noci z 16. na 17. července 1918 v Ipaťjevově domě v Jekatěrinburgu. Hrůzný masakr byl v minulosti mnohokrát popsán očitými svědky z řad vykonavatelů trestu vyneseného nad Romanovci sovětem Uralské oblasti. Událost je přesto stále obestřena mnoha otazníky. Co jste o hrůzném masakru nevěděli?

Vyšetřování vraždy stále není uzavřeno

Ostatky carského páru a tří velkovévodkyň byly nalezeny nedaleko Jekatěrinburgu v roce 1991. Trvalo ovšem dalších šestnáct let, než byly nalezeny ostatky careviče Alexeje a velkovévodkyně Marie. Identifikace ostatků byla v roce 2015 zpochybněna ruskou pravoslavnou církví a případ byl proto znovu otevřen.

Identifikovat ostatky se podařilo díky manželovi Alžběty II.

Ostatky nalezené u Jekatěrinburgu byly na začátku 90. let identifikovány díky poskytnutí vzorku krve manžela britské královny Alžběty II., prince Philipa. Philipova babička Viktorie Hesensko-Darmstadtská byla sestrou carevny Alexandry.

Carevič a jeho sestra Marie stále nejsou pohřbeni

Romanovcům byl uspořádán státní pohřeb v roce 1998. Jejich ostatky byly uloženy do rodinné hrobky v petrohradské Petropavlovské pevnosti. Kvůli jejich exhumaci v roce 2015 a sporům ohledně identifikace careviče a velkovévodkyně Marie však členové rodiny v Petrohradě stále nespočívají vedle sebe.

Ministryně Jana Maláčová: Úřednice s prestižními školami a zastánkyně užší integrace EU

Proč Romanovci opustili Petrohrad pod japonskou vlajkou?

V roce 1917 vyhnala únorová revoluce carskou rodinu do sídla v Carském selu. Když se pak o několik měsíců později přesouvala do Tobolsku, měla cestovat ve vlaku maskovaném japonskou vlajkou. Panovaly totiž obavy o bezpečnost Romanovců, jejich strážci se chtěli vyhnout pokusům o lynčování revolucí rozvášněnými davy.

Vražda kvůli blížícím se československým legionářům

Sovětský svaz vraždu Romanovců ospravedlňoval hrozbou kontrarevoluce, ke které se měli v roce 1918 údajně snažit přispět také českoslovenští legionáři. Ti se k Jekatěrinburgu v létě 1918 skutečně přibližovali. Žádné dokumenty však tuto konspirační teorii nikdy nepotvrdily. Faktem zůstává, že do města legionáři vstoupili osm dní po ipaťjevském masakru.

Lenin k vraždě údajně nedal souhlas

Badatelé zabývající se jekatěrinburskými událostmi po pádu Sovětského svazu potvrdili, že o vraždě rozhodl sovět Uralské oblasti, nikoliv Moskva. Dodnes nebyl nalezen dokument, který by potvrzoval zájem Lenina nebo jeho nejbližších na zavraždění carské rodiny. Někteří historici věří, že bolševici plánovali uspořádat s carem proces.

Osud Romanovců dlouho nebyl znám

Sovětské autority se dlouho zdráhaly veřejnost o smrti Romanovců informovat. První byla přiznána smrt cara Mikuláše. O zbytku rodiny se tvrdilo, že byl z Jekatěrinburgu před příchodem československých legionářů evakuován a později se ztratil v chaosu občanské války. Pravda vyšla najevo až na začátku 20. let, kdy o červencových událostech promluvili očití svědci.

Rusko před komunisty: Carská říše na unikátních barevných fotografiích

Rusové pro Romanovce netruchlili

Rusové ve své době projevovali s carskou rodinou jen velmi málo soucitu. Mikuláš se stal nenáviděným v důsledku útrap, kterým byli Rusové vystaveni v průběhu první světové války. Carevnu odsuzovali za styky s Rasputinem. Podle historiků dostávala vláda Kerenského po pádu monarchie stovky dopisů, ve kterých je veřejnost o smrt cara přímo žádala.

Z místa popravy se stalo poutní místo

Ipaťjevův dům byl zbourán v roce 1977. Rozhodnutí vydal místní stranický orgán řízený v té době budoucím prezidentem Borisem Jelcinem. V roce 2003 byl na místě popravy posledních Romanovců vztyčen Chrám Všech svatých na krvi, který se stal hojně navštěvovaným poutním místem.

V Anglii letos Romanovcům postavili památník

Život a smrt carské rodiny si tento týden připomíná nejen Rusko. Také na britském ostrově Wight byl tento měsíc odhalen památník. Romanovci, jež byli spřízněni s britskou královskou rodinou, zde trávívali na začátku 20. století prázdniny.

Carský masakr v Jekatěrinburgu. Před 100 lety bolševici zavraždili Mikuláše II. a jeho …
Ostravské Hradčany, absintový les, hudební hvězdy i objevy. 10 důvodů, proč jet na…


Klíčová slova: Mikuláš II. , car, Rusko, komunisté


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Jedno vyhrocené hlasování aneb Hamáček jako Švejk a Zeman jako nadstrážmistr Flanderka
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější