Záhadná vražda nepořádné stařeny je i po letech zahalena tajemstvím | Reflex.cz
nahoru

Záhadná vražda nepořádné stařeny je i po letech zahalena tajemstvím

Dan Hrubý7. května 2018 • 15:50
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
Pinterest

K tragické události došlo na pražských Hradčanech 28. ledna 1915. Tehdy byla – kolem šesté hodiny odpoledne - naposledy spatřena pětaosmdesátiletá Anna Bínová, vdova po zdejším hokynáři Václavu Bínovi. Co přesně se v jejím malém bytě na Pohořelci odehrálo, zůstává i po letech zahalené tajemstvím.

Její tělo objevili sousedé druhý den. Stará žena byla zadušena kusem látky, jenž jí kdosi neznámý vecpal se značnou silou a velmi brutálně do úst, takže jí přitom zlomil několik zubů. Tělo poté vrah zakryl peřinou a polštářem.

Brzy bylo také zřejmé, že motiv vraha byl loupežný – ztratily se zlaté dámské hodinky, dvoje stříbrné pánské hodinky, několik zlatých dvacetikorun a dvě vkladní knížky, na nichž bylo uloženo 600 a 587 korun.

Kriminalisté od počátku tahali za kratší konec. „Hledání stop po botách pachatelových bylo v bytě úplně marné, poněvadž Bínová si nelibovala v čistotě a nedala podlahu mýti snad několik roků. Všude v jejím bytě je jen špína, starý papír a prachu na prst. Nějaké stopy se sice našli po rukou, ale ty jsou tak nezřetelné, že jim ani nelze přičítat velké váhy,“ popsala pohořelecký příbytek Bínové Národní politika.

Tři roky za vraždu manželky. Zuřivost při krmení dobytka se stala polehčující okolností

O dva dny později ten samý list hlásil, že policie zatkla podezřelého muže. „Ale ukázalo se, že podezřívaný byl zatčením tak ohromen, že nemohl ani souvisle vypovídati! Když pak přišel zase k sobě, udal nejen, odkud peníze, které se u něj našly, má, ale prokázal úplně i své alibi, pročež byl zase propuštěn na svobodu.“

Po dvou dnech pak vrchní policejní ředitel Vejřík konstatoval: „Vyšetřoval jsem již desítky vražd, ale takový případ jsme ještě neměli, aby nebyla ani jediná nitka!“


Všechny díly seriálu České mordy si přečtěte zde >>>


A brzy se objevila další souvislost. Byly jí nápadně podobné okolnosti vraždy (kriminalisté říkají modus operandi), jež se odehrála v roce 1913 v Hostivicích u Prahy. Tehdy si také pachatel vyhlédl opuštěnou stařenu – tamní mlynářku, srazil ji na postel a zadusil hadrem vloženým s nápadnou surovostí do úst.

„Tato vražda byla tím záhadnější, že při zavražděné byl nalezen na mrtvole sedící veliký pes, který zuřivě na každého štěkal a nikoho nechtěl pustit k posteli. To bylo jistě velice nápadné. Protože kde byl ten pes, když vrah mlynářku vraždil, a proč svojí paní nebránil, když jí hrozilo největší nebezpečí?“ vzpomínala teď na událost Národní politika s tím, že celý případ musel být pro naprosté minimum stop a jakýchkoliv indicií odložen.

To samé se opakovalo i nyní.

Postupně se zprávy o činu vytrácely, až zmizely úplně, a případ zavražděné Anny Bínové byl odložen. „Zhubitel jejího života“, nebyl nikdy dopaden.

Lehkovážnost, s jakou si na taneční zábavě půjčoval čepice, stála muže život
Úspěšného stavitele záchodků nechala zavřít do blázince. Sama žila v luxusu

Dan Hrubý


Klíčová slova: historie, vražda, české mordy


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Steigerwald: Rok 1969, druhý rok hanby, vrcholil srpnem
PREMIUM X Srpen 1968 a 1969: Fotograf a režisér Josef Ráž vzpomíná na chvíle, kdy šli Češi proti Čechům
PREMIUM X Evangelium podle Mansona: Pologramotný vůdce sekty, vrah, co nezabíjel, a miláček popkultury
PREMIUM X Proč miluju Dalmácii aneb Malé vyznání velkého českého dovolenkáře středního věku
PREMIUM X Zelený Raoul: Tajemství hradního sklepení aneb Vstup přísně zakázán!

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější