nahoru

Smrt, která je příliš blízko. Kolorovaný snímek dívky zabité nacisty má varovat před nenávistí

Tereza Stonišová 17. března 2018 • 11:15
Smrt, která je příliš blízko. Kolorovaný snímek dívky zabité nacisty má varovat před nenávistí
foto: Facebook

Brazilská fotografka a grafička vdechla pomocí digitální úpravy barvu fotografii polské dívky, která zahynula v koncentračním táboře Osvětim II. Mladá polská vězenkyně zahynula rukou nacistů a jejich zrůdného vyhlazovacího mechanismu. Barevný, resp. kolorovaný snímek, podtrhuje sílu německé hrůzovlády během 2. světové války. Autorka kolorované úpravy chce ukázat, že za holocaustem stála na počátku nenávistná rétorika, nikoliv masové vraždy. 

„Bylo pro mě velmi náročné dívat se neustále na její obličej,“ uvedla Marina Amaralová, která se na profesionální úrovni věnuji kolorování již třetím rokem. Vysvětluje i důvod, proč se rozhodla kolorovat zrovna tento snímek: „Chtěla jsem dát Czeslawě příležitost vyprávět svůj příběh, který je příběhem také mnohých dalších obětí,“ uvedla Amaralová. „Je jednoduší sžít se s těmito příběhy v okamžiku, kdy je vidíte barevné. Porozumíme lépe čím ona a miliony dalších musely prožít, když vidíme v barvě její oboří, její rty a červenou skvrnu od krve na jejích ústech. Holocaust nezačal masovými vraždami, ale nenávistnou rétorikou,“ uvedla umělkyně.

Snímek dívky, která zemřela ve svých 14 letech, byl původně pořízen mužem, který proslul jako osvětimský fotograf. Jmenoval se Wilhelm Brasse. „Pamatuji si výraz této dívky velmi dobře,“ uvedl Brasse kdysi v jednom z rozhovorů. „Vypadala tak mladá, tak bezbranně dívčí. Než jsem ji vyfotil, utřela si slzy, které jí stékaly po tváři, a krev z úst. Předtím ji totiž ze vzteku uhodil místní kápo,“ popsal Brasse.

 

Czeslawa se stala jedním ze zhruba 230 tisíc polských dětí, jimž bylo méně než 18 let. Děti byly mezi 1,3 miliony deportovanými Židy, které nacisté odvezli do koncentračních táborů mezi lety 1940 – 1945. Není dosud jasné, jak zemřela přímo Czeslawa. Z nacistických záznamů není patrné, že by šla do plynových komor.

Osvětim I i Osvětim II-Březinka se staly za druhé světové války místem, v němž zahynul více než milión Židů. Polské město Osvětim však není jen koncentrační tábor. Je to čtyřicetitisícová obec ležící v Malopolském vojvodství, o níž se první prameny zmiňují již na počátku 12. století. Nyní je však název Osvětim spjat především s nacistickým koncentračním táborem. Většina tábora zůstala zachována, místo nyní slouží jako muzeum.

 

 

 

 

Diskuse ke článku