Poláci postaví muzeum Varšavského ghetta. Vznikne v bývalé nemocnici | Reflex.cz
nahoru

Poláci postaví muzeum Varšavského ghetta. Vznikne v bývalé nemocnici

Tereza Stonišová19. listopadu 2017 • 15:00
Poláci postaví muzeum Varšavského ghetta. Vznikne v bývalé nemocnici
foto: Imperial War Museum

Polská média v posledních dnech píší o záměru vytvořit ve Varšavě další místo paměti holocaustu. Je to dobrá zpráva – míst paměti obětí nacistického vraždění je stále třeba. A zvláště v Polsku, kde antisemitismus je bohužel stále živým problémem. Muzeum má vzniknout v hlavním městě Varšavě, v bývalé nemocnici, kde se léčili židovské děti během nacistické okupace.

„Polsko postaví muzeum zaměřené na život a smrt Varšavského ghetta,“ píše například web Times of Israel, který záměr kvituje s velkým nadšením. Muzeum bude umístěno v budově, která s holocaustem také nepřímo souvisí. Budova nemocnice se totiž nacházela na samém okraji ghetta, kde se léčily nemocné židovské děti. O záměru vybudovat v budově muzeum hovořil ministr kultury (PiS) Piotr Glinski. Přesný čas, kdy se začne s přestavbou budovy, ale nezveřejnil. Místo budoucího muzea se nachází nedaleko posledního zbývajícího fragmentu zdi, která ghetto oddělovala s okolním městem. Tento fragment je dosud jediným místem, kde si lidé osud Varšavského ghetta připomínají.

Ghetto se stalo největší uměle vytvořenou „čtvrtí“ v nacisty okupované Evropě. Všichni Židé z Varšavy se museli do této oblasti přestěhovat do 15. listopadu 1940 a k tomuto datu bylo pak ghetto uzavřeno a Židé z něj neměli povolen vstup. Ani obyvatelé nežidovské národnosti a vyznání do oblasti nemohli vstupovat. Oblast byla přísně střežena, na několika místech dokonce zapečetěna. Do poloviny listopadu se z místa museli také vystěhovat Poláci, kteří v něm předtím žili. Na 113 tisíc Poláků tak nuceně uvolnilo své domovy 138 tisícům varšavských Židů. Původní obyvatelé se přestěhovali do té „árijské“ části města, jak ji nacisté nazývali.

 

Proč jsou severorejská vojenská letadla nebezpečná, když jsou to už muzeální kusy?

U čísla 138 tisíc obyvatel ghetta však nezůstalo. Vůbec největší nárůst počtu židovských obyvatel nastal v dubnu 1941. To již nacisté shromáždili Židy z celé Varšavy a jejího okolí. Narostl počet Židů německých nebo maďarských, nejvyšší procento však stále tvořili Židé polští. Celkem v ghettu na jaře 1941 žilo 460 tisíc Židů. Na jeden pokoj v domě připadalo sedm lidí, 85 tisíc z obyvatel ghetta byly děti mladší 14 let. 

Život v ghettu řídili němečtí okupanti. Především tím, že určovali dávky jídla, které se s postupující válkou stále snižovaly. Jen pro srovnání: pro Židy nacisté určili příjem 177 kalorií denně, pro Poláky 699 kalorií a pro Němce 2613 kalorií denně. V ghettu tak často propukaly nemoci, tyfové epidemie, žloutenka nebo tuberkulóza. Děti i dospělí trpěli podvýživou, nedostatkem vitamínů a čerstvých bílkovin. Příděly se skládaly především z chleba.

V červenci roku 1942 začali nacisté s operací Grossaktion Varšava. Nacisté obyvatele ghetta nahnali do vagonů a odvezli do vyhlazovacího tábora Osvětim II., známého pod jménem Treblinka. Od varšavského ghetta byl tábor vzdálený jen osmdesát kilometrů. Ze 460 tisíc Židů tak zůstalo v ghettu pouze přes 30 tisíc obyvatel, všichni ostatní byli v Treblince zplynováni během několika dní. Varšavské ghetto se stalo také centrem povstání, které zorganizovali Židé, jež nebyli posláni do tábora smrti v roce 1942. Pokusili se téměř na den přesně rok od začátku transportů z ghetta o odpor proti nacistům, jejich snaha však byla marná. Povstání bylo krvavě potlačeno a v polovině května 1943 židovské ghetto ve Varšavě přestalo existovat – ve Varšavě už nezbyli žádní Židé.

Opatrně s těmi změnami pohlaví u dětí!
Jiří X. Doležal 18. listopadu 2017 • 23:29

Opatrně s těmi změnami pohlaví u dětí!

Sedmdesát let spolu. Královna Alžběta a princ Filip jsou již 70 let svoji
Tereza Stonišová 19. listopadu 2017 • 12:21

Sedmdesát let spolu. Královna Alžběta a princ Filip jsou již 70 let svoji

Jehovistka porodila dítě a odmítla krevní transfuzi. Do týdne byla mrtvá
Tereza Stonišová 19. listopadu 2017 • 11:30

Jehovistka porodila dítě a odmítla krevní transfuzi. Do týdne byla mrtvá

 

 

 

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,720
23,030
29,730
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější