nahoru

Tanec života se smrtí, láskou a erotikou: Prohlédněte si bizarní fotoalbum českého rodáka

Martin Mrázek 15. října 2019 • 15:50
Tanec života se smrtí, láskou a erotikou: Prohlédněte si bizarní fotoalbum českého rodáka
foto: Franz Fiedler

Franz Fiedler se narodil 17. března roku 1885 v Prostějově do německé rodiny. Ačkoliv byl výtvarně nadaný, kvůli špatnému prospěchu nakonec nemohl studovat na Akademii výtvarného umění. Místo toho šel tedy ve šlépějích otce a v Plzni se na přelomu století vyučil fotografem. Rutina v městském ateliéru ho ale neuspokojovala a brzy začal publikovat experimentální snímky v prestižním německém časopise Das Atelier des Photographen.

Byl všeobecně znám jako mistr secesních technik, které používal ještě ve 30. letech 20. století. Zároveň ale fotil i těmi nejmodernějšími fotoaparáty a patřil mezi průkopníky barevné fotografie. Napsal i několik příruček pro amatérské fotografy.

Patřil mezi přátele Jaroslava Haška a proslul neobyčejně excentrickou povahou. Ta se promítala i do jeho práce. O čemž svědčí krátké album, které si můžete prohlédnout v naší galerii. Nese název „Narre Tod, Mein Spielgesell“, což by se dalo volně přeložit jako „Přelsti smrt, má krásko“. Bizarní série fotografií zobrazuje mladou ženu v různých stádiích odhalenosti, kterak „provokuje“ lidskou kostru. Na rok 1925 šlo skutečně o mimořádně odvážné album.

Fiedlerovo dílo bylo bohužel takřka celé zničeno při náletu na Drážďany v noci na 14. února roku 1945. Po válce se mu již nepodařilo znovu uchytit a fotografoval jen amatérsky. Zemřel 5. února roku 1956 ve věku 70 let.Klíčová slova: akty, erotika, fotogalerie, Franz FiedlerDiskuse ke článku