Tisíce lidí si pochodem centrem Prahy připomněly zlo páchané KSČM. Na Hrad donesly Ústavu | Reflex.cz
nahoru

Tisíce lidí si pochodem centrem Prahy připomněly zlo páchané KSČM. Na Hrad donesly Ústavu

-bam-, ČTK21. srpna 2019 • 21:45
Tisíce lidí si pochodem centrem Prahy připomněly zlo páchané KSČM. Na Hrad donesly Ústavu
foto: Zbyněk Pecák

Prahou prošly tisíce lidí k připomínce obětí 21. srpna 1969. Podle pořadatelů ze spolku Milion chvilek pro demokracii jich bylo zhruba 10.000. U sídla KSČM nechali rakev se jmény pěti zastřelených a jejich siluety namalované na zemi. Na Hrad pak donesli Ústavu ČR, kterou podle nich prezident porušuje. Už před tím na shromáždění na Václavském náměstí po 18:00 pamětníci vzpomínali na okamžiky před 50 lety, které znamenaly "zlomení páteře národa", a varovali před vzestupem KSČM, jejíž předseda Vojtěch Filip dnes jednal v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem.

Pořadatel pochodu Mikuláš Minář ČTK řekl, že akce se zúčastnilo na deset tisíc lidí. Na Václavském náměstí jich na zahajovacím shromáždění bylo k pěti tisícům, cestou se přidávali další. Podle policie byl pochod klidný, ale přinesl komplikace v dopravě. Původně měla akce skončit v 20:15. Na Hradčanském náměstí, kam konec průvodu dorazil krátce před 21:00, Minář připomenul spor o výměnu ministra kultury, kterou blokoval prezident Miloš Zeman.

Když v Praze hořely tanky. Podívejte se na barevné fotky sovětské okupace, které jinde …

"Přinesli jsme vědomí historických souvislostí, smutek, vzdor, vděčnost, naději a odhodlání. A taky Ústavu ČR," uvedl Minář a citoval ve spojitosti s aktuálním sporem článek o tom, že prezident má jmenovat člena vlády.

Prezident, který až dnes po třech měsících pře avizoval schůzku a předběžný souhlas s nominantem ČSSD Lubomírem Zaorálkem, podle Mináře hrubě porušuje ústavu, nerespektuje výsledky voleb a rozděluje společnost. Stejně jako před sídlem KSČM pak demonstranti obkreslovali mezi Hradem a sochou prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka svoje stopy, aby byl vidět jejich počet. Minář je vyzval, aby tak učinili "čelem k Masarykovi a zády k Zemanovi".

Připomínky roku 1969 se dnes večer konaly nejenom v Praze, ale i v dalších městech. Podle Mináře se přidalo 92 obcí. Iniciativa chtěla připomenout 50 let staré události, kdy se na první výročí okupace Československa vojsky zemí Varšavské smlouvy konaly občanské protesty. Rozehnaly je československé bezpečnostní složky. Zákrok si tehdy vyžádal podle nových informací sedm mrtvých a mnoho zraněných. Na noc z 21. na 22. srpna roku 1969 v Praze mezi dalšími vzpomínala tehdejší lékařka Nemocnice Na Františku Jana Kulhánková, musela tehdy vystavit dokumenty dvěma mladým mužům zastřeleným milicionáři. Oficiálně tyto činy nebyly nikdy vyšetřeny. Krvavé potlačení protestních akcí pořádaných na den přesně rok po zahájení okupace tehdejšího Československa sovětskými vojsky znamenalo podle dalšího z řečníků zlomení páteře národa, následovalo 20 let takzvané normalizace. "Doba otevřela dveře lidem jako je Andrej Babiš," spojil další z řečníků nedávnou historii s kritikou premiéra Andreje Babiše, který čelí podezření ze spolupráce s StB.

Někdejší redaktorka Kamila Moučková připomenula, že prezident dnes v Lánech přijal předsedu KSČM Filipa. "Komunisti po třiceti letech radí vládě, jsou všude, je to nebezpečné. Nenechme si to líbit," uvedla. Filip trvá na tom, že KSČM nelze spojovat s komunistickou stranou před rokem 1989.

Babiš premiérem prostě nebude, řekl budoucí ministr kultury Zaorálek v minulosti Reflexu
Srpen 1969: Největší akce československé armády od konce 2. světové války. Proti…

-bam-, ČTKVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X JXD: Menhiry a erekce aneb Jak se mi tajemnou silou postavila hůl
PREMIUM X Petr Sokol: Sázejte na politiku, dokud se v českých sázkových kancelářích nenaučí určovat kursy
PREMIUM X Ivan Stěpanovič Koněv: Hrdinný osvoboditel Prahy, nebo padouch?
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč se Čapí hnízdo nesmělo dostat před soud
PREMIUM X Taylor Swift: Blonďatá zpěvačka dobyla hudební trůn a stala se nejlépe vydělávající celebritou světa

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější