nahoru

Mapa jako plátno: Běžec „kreslí“ svýma nohama obrazy v ulicích San Francisca

Radka Typltová 31. července 2019 • 09:20
Mapa jako plátno: Běžec „kreslí“ svýma nohama obrazy v ulicích San Francisca
foto: Lenny Maughan

Běháte? Chybí vám občas motivace? Američan Lenny Maughan si vymyslel speciální challenge. Při běhu zároveň tvoří a adrenalin se mu definitivně vyplaví až v moment, kdy uvidí, že se mu prostřednictvím aplikace Strava podařilo „nakreslit“ jedním tahem to, co si předsevzal.

Poslední čtyři roky přeměňoval Lenny Maughan svoji námahu v kostrbaté umění. Pokud si ale myslíte, že byste to zvládli „levou zadní“, nejspíš se pletete. Svou cestu si musí vždy velmi pečlivě naplánovat podle mapy. Zatím vytvořil už 53 obrazů, včetně nezaměnitelné tváře od Fridy Kahlo (na titulní fotografii). Při své tvorbě musí občas naběhat neuvěřitelné vzdálenosti. Tahle „kresba“ si vyžádala skoro 47 kilometrů a 6 hodin času. Musel při tom dávat dobrý pozor, aby neudělal chybu. Jeden špatný tah může totiž zničit celou hru.

A jak to vlastně Lennyho celé napadlo? Čím byly aplikace pro sledování běžecké trasy populárnější, tím častěji si běžci všímali obrázků. „Bylo to něco jako Rorschachův test,“ řekl Lenny Maughan webu guardian.com. „Okamžitým impulsem pro mnoho běžců bylo nevyhnutelně nakreslit penis. Tam to všechno začalo. Já jsem ale chtěl udělat něco jiného, originálního,“ poznamenal Maughan.

Jeho prvním pokusem byl v roce 2015 legendární vulkánský pozdrav ze Star Treku, který znamená „žij dlouho a blaze“. Inspirovala ho k tomu smrt herce Leonarda Nimoye, který ztvárnil Spocka. „Vytiskl jsem si papírovou mapu a nakreslil tvar ruky podél Market Street. Ostatní prsty, palec a zápěstí už byly celkem jednoduché,“ popsal Lenny Maughan svůj výrobní proces. Přestože v celém procesu hraje technika velkou roli, všechno začíná oldschoolově – s papírem a tužkou.

„Když jsem byl dítě, všichni si mysleli, že budu umělcem. Pořád jsem něco kreslil. Byl jsem velkým fanouškem magické kreslící tabulky Grafo, která má s mojí současnou prací něco společného. Obě vyžadují vytváření obrázků nepřerušovanou linií,“ vzpomíná Lenny Maughan, který žije v San Franciscu, městu, kde jeho pomyslné obrázky vznikají, přes dvacet let. Některé z nich mají k městu vztah. Běžel například po trase ve tvaru Kalifornie nebo ruky kytaristy skupiny Grateful Dead Jerryho Garcie, kterému chybí část prostředníčku. Ale nezaměřuje se jen na místní reálie. Jeho cílem je vytvářet obrazy, které pozná každý na první dobrou. Vzniklo tak třeba pořádně napěněné pivo nebo silueta nahé ženy.

Co ho k tomu kromě přidané hodnoty zábavy a kreativity žene? „Je to vlastně způsob, jak si udělat z ulic svoje vlastní,“ dodává Lenny Maughan.

Radka Typltová


Klíčová slova: běh, mapa, USA, San Francisco, fotogalerieDiskuse ke článku