nahoru

Geniální vynález pro městské kočky. Ve švýcarském Bernu se množí kočičí žebříky

Johana Kudrnová 21. února 2019 • 07:40
Geniální vynález pro městské kočky. Ve švýcarském Bernu se množí kočičí žebříky
foto: Brigitte Schuster

Stáli jste někdy před rozhodnutím, zda si pořídit kočku, a kvůli pocitu, že zavřená v bytě bude jen trpět, jste svou touhu raději potlačili? Švýcaři, kteří jsou svou láskou ke kočkám známí, přišli s geniálním řešením. V zemi se začal šířit trend stavění na první pohled kuriózních žebříků na fasádách domů. Kočka po nich může hravě seběhnout na venkovní průzkum a nepozorovaně se opět vrátit domů. V hlavním městě Bernu speciální kočičí žebříky zdokumentovala Briggite Schusterová.

Při pohledu na množící se konstrukce na zdech bernských domů se nabízí otázka, jak kočka pozná, který žebřík je její. Odbornice na chování koček Anita Kelsey britskému Guardianu řekla: „Neví, že něco je pro ně. Prostě rády skáčou a byly by schopné najít nejlepší cestu na domácí teritorium, ať už by to bylo po žebříku, okapu nebo zdi.“

Podle Brigitte Schuster se ve Švýcarsku stala v poslední době módní teorie humanizace. Tak jako se do svých obydlí vzpínají po schodištích lidé a nemusí jim v tom nikdo asistovat, mohou díky venkovním konstrukcím zažívat daleko větší nezávislost také kočky.

Nebyli by to také precizností proslulí Švýcaři, kdyby kočičímu zlepšováku nevěnovali enormní péči a nenechávali si žebříky navrhovat od architektů. Podoba většiny žebříků tak ladí s architektonickým stylem jednotlivých domů.

Na kočičí žebříky z Bernu se můžete podívat v naší fotogalerii:

 Klíčová slova: Švýcarsko, domov, kočka, chov, žebříkDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.