nahoru

Sexy jako na Západě: Sovětská auta také „potřebovala“ reklamu. Často dost bizarní

-red- 29. září 2021 • 18:20
Sexy jako na Západě: Sovětská auta také „potřebovala“ reklamu. Často dost bizarní
foto: Flashbak

Sex prodává a bez reklamy si výrobek své místo na trhu nenajde. To platí nejen v tržní ekonomice, ale platilo to i v zemích bývalého východního bloku v čele se Sovětským svazem. Vzhledem k pokřivenosti socialistických trhů, kde nedostatek čehokoliv nebyl výjimkou, ale spíš pravidlem, působí reklama často velmi absurdně.

V Sovětském svazu bylo i obyčejné auto spíše luxusem než jen dopravním prostředkem. Na nákup „žigulíka“ od oficiálního státního prodejce se čekalo i pět let. Vzhledem k tomuto nedostatku automobilů na trhu se ojeté auto dalo prodat často za stejnou cenu jako nové, a to i opakovaně.

Automobilky se však i přes nedostatek svých výrobků snažily o propagaci. A stejně jako všude na světě si byly dobře vědomy, že „sex prodává“. Reklamy se tak vůbec nelišily od těch západních, kde nezbytným doprovodem vozu je krásná a pokud možno spoře a sexy oděná modelka.

Dalším nezbytným doplňkem byla ukázka luxusu a dokonalé pohody. V zemi, kde obchody s potravinami často nabízely pouze to nejzákladnější, byla iluze bohatého pikniku vedle nového auta podobným lákadlem jako výše zmíněná sexy kráska.

 

-red-


Klíčová slova: reklama, fotogalerie, SSSR, automobily


Zastavte drahotu s PREMIUM+


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.