Bowie, když měl ještě obě oči modré. Nahlédněte do dětství zpěváka, který by právě slavil narozeniny | Reflex.cz
nahoru

Bowie, když měl ještě obě oči modré. Nahlédněte do dětství zpěváka, který by právě slavil narozeniny

Clara Zangová8. ledna 2019 • 08:45
Bowie, když měl ještě obě oči modré. Nahlédněte do dětství zpěváka, který by právě slavil narozeniny
foto: Vintag

Před třemi lety, 10. ledna 2016, zemřel legendární hudebník David Bowie. Bylo to jen dva dny po jeho 69. narozeninách. Výstřední umělec, který proslul jako průkopník nových hudebních trendů, podlehl po rok a půl dlouhém boji rakovině jater. Jaké bylo jeho dětství?

Narodil se v roce 1947 v Londýně do relativně chudé rodiny. Matka pracovala jako servírka a otec byl charitativním pracovníkem, oba prý byli tak trochu chladní. Sám se o dětství příliš kladně nevyjadřoval. Rodinné zázemí příliš nepřispívalo k jeho psychické stabilitě, která i tak byla dost chatrná. Ostatně, měl to v rodině.

Davidovi sklony k hudbě, tanci, herectví i výtvarnu se projevovaly už od dětství. Jako devítiletý začal Bowie zpívat ve školním sboru a svá vystoupení obohacoval o zvláštní taneční kreace. Aktivněji se ale začal o hudbu zajímat až zhruba ve třinácti letech pod vlivem nevlastního bratra. Žádný hudební nástroj ale dlouho neměl, jeho rodiče si to totiž nemohli dovolit. Chlapec proto vyhrával třeba na kuchyňské nádobí. První hudební instrument dostal až ve čtrnácti letech, byl to plastový saxofon.

Od dětství prý byl plný ohromné energie a nejrůznější nápady z něj jen tryskaly. To ale vedlo i k tomu, že se jako teenager často pral. Jedna taková rvačka způsobila, že měl každé oko jiné. Levé oko si při bitce vážně poranil a vypadalo to, že o něj přijde. Nakonec se ho podařilo zachránit, ale zornička už zůstala rozšířená a zrak poškozený. Zatímco Bowieho zdravé oko bylo až průzračně modré, to druhé vypadalo jako hnědé.

V době rvačky mu bylo 15 let. Samozřejmě k ní došlo kvůli dívce. Ránu mu zasadil jeho spolužák George Underwood. Umělci paradoxně zůstali přáteli, grafik Underwood dokonce Bowiemu vytvořil několik obalů pro jeho alba.

Divadlo, bazén a orchestr. Nacistický zajatecký tábor na ztracených fotografiích
Moderní technologie vdechly vyhořelému brazilskému muzeu nový život. Prohlédněte si…
5 let od tragické nehody Michaela Schumachera. Jak žije teď a jaké informace prosákly…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější