nahoru

Moderní technologie vdechly vyhořelému brazilskému muzeu nový život. Prohlédněte si vzácné sbírky

Johana Kudrnová 28. prosince 2018 • 09:30
Moderní technologie vdechly vyhořelému brazilskému muzeu nový život. Prohlédněte si vzácné sbírky
foto: Wikimedia

Požár, který letos 2. září zachvátil brazilské národní muzeum v Rio de Janeiru, zničil okolo 90 % vzácných artefaktů včetně například celé egyptologické sbírky. Katastrofa znamená pro více než dvousetmiliónový národ nejen obrovskou materiální škodu, ale také zásah do svébytné národní identity. Díky společnému projektu muzea a společnosti Google, který započal v roce 2016, budou brazilské poklady pro příští generace uchovány alespoň v digitální podobě.

Na stránkách projektu se tak dnes může kdokoliv projít chodbami rozsáhlého muzea. Původně měl sloužit pouze jako propagační nástroj, poté, co však letos národní svatostánek prakticky přestal existovat, se z okrajového projektu stal předmět naděje miliónů lidí.

Mezi dvaceti milióny artefaktů se nacházela také nejstarší lidská fosilie nalezená na americkém kontinentu (žena pojmenovaná Luzia), tři tisíce let starý egyptský sarkofág nebo kolekce nejvzácnějších motýlů na světě. Součástí sbírek původně Královského muzea byly také unikátní předměty vyrobené původními jihoamerickými kulturami.

Druhý projekt snažící se o přivedení sbírek zpět k životu ohlásila nedávno internetová encyklopedie Wikipedia. Ta vyzvala všechny, kdo v minulosti do muzea zavítali, aby jí poslali fotografie z návštěvy.

Na ukázku digitální prohlídky brazilského národního muzea, které bylo v září pohlceno plameny, a na fotografie, které lidé začali posílat Wikipedii, se můžete podívat v galerii.Klíčová slova: Brazílie, muzeum, fotogalerieDiskuse ke článku